Zabójstwo Polaka w Szwecji. Zginął na oczach 12-letniego syna. Premier na miejscu zbrodni

2024-04-12, 06:45

Zabójstwo Polaka w Szwecji. Zginął na oczach 12-letniego syna. Premier na miejscu zbrodni
Premier Szwecji w miejscu, gdzie w Sztokholmie zastrzelono Polaka. Foto: EPA/Claudio Bresciani

39-letni Polak został zastrzelony w Sztokholmie, po tym jak zwrócił uwagę grupie młodzieży. Zginął na oczach 12-letniego syna. Sprawa zbulwersowała polityków i społeczeństwo. Premier Szwecji Ulf Kristersson wraz z członkami rządu odwiedzili miejsce, w którym zastrzelono Polaka. 

Narodowość ofiary potwierdził jego szwagier, który przekazał, że rodzina przeżywa obecnie trudne chwile.

Według relacji mediów mieszkający w Sztokholmie Polak, będąc w drodze z dzieckiem na basen w dzielnicy Skarholmen, spotkał grupę młodzieży. W tunelu pod wiaduktem między mężczyzną a nastolatkami doszło do wymiany zdań, a następnie w jego kierunku padł śmiertelny strzał.

Trwa poszukiwanie napastników.

"Nadszedł czas, aby Szwecja wypowiedziała wojnę każdemu członkowi gangu"

Gazety "Aftonbladet" oraz "Expressen" piszą, że mężczyzna wykazywał postawę obywatelską, już wcześniej kontaktował się z policją w sprawie młodzieżowych grup, które handlują narkotykami. "Nie chciał, aby jego syn dorastał w takim środowisku" - konkludują media.

Policja odmówiła komentarza na temat motywów sprawcy. Na razie nikogo nie zatrzymano.
W czwartek w miejscu tragedii gromadzą się ludzie, składają kwiaty i zapalają znicze.

Premier Szwecji spotkał się z rodziną zastrzelonego Polaka

Ulf Kristersson w miejscu strzelaniny długo rozmawiał z rodziną zastrzelonego Polaka. Następnie szef szwedzkiego rządu złożył kwiaty pod miejscem pamięci.

- Chciałem spotkać się z bliskimi i okazać szacunek. Ale posłuchać też, przez co przeszli, co myślą i czują teraz - powiedział Ulf Kristersson. Polityk zapowiedział też walkę z członkami gangów.

Wcześniej w oświadczeniu pisał o konieczności zaszczepienia w ludziach odwagi. 

"Nigdy nie poddamy się. Pokonamy gangi" - zapewnił i nazwał morderstwo "absolutnie przerażającym". "Myślami jestem z ofiarą, tym małym dzieckiem i bliskimi" - pisał.

Posłuchaj

Polak zabity w strzelaninie w Szwecji. Relacja Anny Woźniak (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Kolejna strzelanina w dzielnicy Skarholmen

Szef partii Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson w komentarzu na platformie X napisał, że "nie wystarczą frazesy, a nadszedł czas, aby Szwecja wypowiedziała wojnę każdemu członkowi gangu". Od początku marca w dzielnicy Skarholmen miały miejsce dwie inne strzelaniny, w których zginęła jedna osoba, a druga została ranna.

Zabójstwo Polaka w Szwecji. Rzecznik MSZ: sprawa jest poza sferą działania ministerstwa

Sprawa zastrzelenia Polaka w Sztokholmie jest poza sferą działań ministerstwa spraw zagranicznych. Poinformował o tym Informacyjną Agencję Radiową rzecznik resortu Paweł Wroński.

Paweł Wroński powiedział, że mężczyzna mieszkał w Szwecji i nie był tam turystą. Dodał, że polskie placówki dyplomatyczne w Szwecji pomogą rodzinie zastrzelonego mężczyzny, jeśli ta o to poprosi. Rzecznik MSZ zastrzegł, że informacje resortu mają charakter wyłącznie medialny.

dn/IAR/PAP/mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej