Polskie Radio wysłało KRRiT przedsądowe wezwanie do zapłaty
Polskie Radio domaga się od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pieniędzy z abonamentu. Do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego trafiło dziś ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Mowa o 73 mln zł wraz z odsetkami, które decyzją przewodniczącego Rady nie zostały dotychczas wypłacone. Polskie Radio wskazało okres trzech dni na dokonanie wpłaty, od dnia otrzymania pisma.
2024-04-12, 11:35
Pierwsza transza - ponad 9 mln zł - powinna być przesłana 11 stycznia. Maciej Świrski przekonuje, że powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia i brak wpisu likwidatora spółki - Pawła Majchra - do KRS.
Jest wpis do KRS, KRRiT nie płaci
To już się wydarzyło w miniony poniedziałek, a mimo to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż zwleka z wypłatą środków abonamentowych.
Jej rzeczniczka kilka dni temu stwierdziła, że Rada zaskarży decyzję o wpisie do Sądu Okręgowego. Tymczasem Sąd Rejonowy, który 4 kwietnia podjął decyzję o wpisaniu Pawła Majchra do KRS, odmówił Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dalszego udziału w tej sprawie.
Rada nie ma podstaw prawnych
W przesłanym dziś do KRRiT ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty Polskie Radio przypomina, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Rada nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków z abonamentu, których przeznaczeniem jest realizowanie misji publicznej.
REKLAMA
Jednocześnie władze spółki zwracają uwagę, że działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji godzą w stabilność i optymalność realizacji misji Polskiego Radia.
Nieistniejący depozyt sądowy
W przesłanym na ręce Macieja Świrskiego piśmie władze Polskiego Radia odniosły się także do przekazywanych przez przewodniczącego Rady informacji, jakoby należne Radiu pieniądze znajdowały się w depozycie sądowym. W rzeczywistości tak nie jest.
Co więcej, decyzją z dnia 8 kwietnia sąd oddalił wniosek KRRiT w tej sprawie. Dlatego, w ocenie Polskiego Radia, wstrzymanie i dalsze próby przekazania przez KRRiT wpływów z opłat abonamentowych do depozytu sądowego stanowią kwalifikowane naruszenie prawa.
Śledztwo prokuratury, wniosek o Trybunał Stanu
Do działań przewodniczącego Rady Macieja Świrskiego wobec mediów publicznych odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego. Bartłomiej Sienkiewicz nie wykluczył zwrócenia się do parlamentu z wnioskiem o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT.
REKLAMA
Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez Świrskiego wypłat środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi już warszawska prokuratura.
- Likwidator Polskiego Radia odpowiada na zarzuty szefa KRRiT. "My dotrzymujemy zawartej umowy"
- Środki dla mediów publicznych. Kiedy KRRiT je odblokuje? Prof. Kowalski wyjaśnia
IAR/fc/wmkor
REKLAMA
REKLAMA