Iran uderza w Izrael. Wystrzelone ponad 100 dronów i rakiety. Izrael zapowiada odpowiedź

2024-04-13, 23:33

Iran uderza w Izrael. Wystrzelone ponad 100 dronów i rakiety. Izrael zapowiada odpowiedź
Iran zapowiadał atak na Izrael. Foto: PAP/EPA

Iran wystrzelił w sobotę w kierunku Izraela liczne drony, które będą potrzebowały kilku godzin, by dolecieć do celów - potwierdził rzecznik izraelskich sił zbrojnych Daniel Hagari. Emerytowany generał Amos Yadlin wyjaśnił, że każdy bezzałogowiec jest wyposażony w 20 kilogramów materiału wybuchowego, a obrona powietrzna Izraela jest gotowa do ich zestrzelenia.

Izraelskie media podają także, że oprócz ponad 100 dronów, Iran miał wystrzelić dodatkowo kilkadziesiąt rakiet manewrujących, a źródła irańskie donoszą też o pociskach balistycznych.

Izraelska stacja Channel 12 donosi, nie powołując się na żadne źródła, że Izrael rozpoczął przechwytywanie irańskich dronów nad Syrią i Jordanią.

Amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że siły USA zestrzeliły część irańskich dronów lecących w stronę Izraela - podały telewizje CNN i ABC

Drony w porozumieniu z Iranem mieli wystrzelić też jemeńscy rebelianci Huti  - poinformowała firma Ambrey zajmująca się ubezpieczaniem statków handlowych. Według jej informacji, celami ataku są izraelskie porty.

Izrael gotowy do odwetu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił, że kraj jest gotowy na bezpośredni atak ze strony Iranu i odpowie z nawiązką.

- W ciągu ostatnich lat, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni, Izrael przygotowywał się na możliwość bezpośredniego ataku ze strony Iranu - podkreślił w oświadczeniu szef izraelskiego rządu.

Dodał, że systemy obronne Izraela są sprawne, a siły zbrojne przygotowały się na każdy scenariusz - zarówno w kwestii obrony kraju, jak i możliwości odwetowych.

- Izraelskie siły zbrojne są silne i społeczeństwo jest silne - oświadczył Beniamin Netanjahu.

Posłuchaj

Izraelskie wojsko potwierdza atak ze strony Iranu (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

W oświadczeniu podziękował również Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Francji oraz innym państwom za wyrażone wsparcie. Szef izraelskiego rządu zaznaczył jednocześnie, że każdy kraj, który zaatakuje Izrael, spotka się odwetem.

Jednocześnie Iran odgraża się atakiem na każde państwo, które w jakikolwiek sposób, np. przez udostępnienie przestrzeni powietrznej, przyłoży rękę do izraelskiego kontruderzenia.

Odwołane lekcje w szkołach w Izraelu

W związku z zagrożeniem atakiem ze strony Iranu władze w Izraelu odwołały lekcje w szkołach, a w całym kraju wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa i postawiono w stan gotowości siły zbrojne.

Ponadto wprowadzono ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych. W kraju będzie obowiązywał zakaz zwoływania zgromadzeń liczniejszych niż tysiąc osób.

Zachodni Brzeg. Odnaleziono zwłoki zaginionego żydowskiego nastolatka. Osadnicy urządzili pogrom

W regionach położonych przy granicy ze Strefą Gazy i z Libanem już obowiązują jeszcze bardziej surowe ograniczenia.

Armia Izraela w pogotowiu

Z powodu zagrożenia ze strony Iranu wojsko izraelskie utrzymuje w pogotowiu jednostki obrony powietrznej, a niebo nad Izraelem patrolują dziesiątki samolotów wojskowych.

Posłuchaj

Ekspert o ataku irańskich dronów na Izrael (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Iran zapowiedział atak odwetowy za izraelskie uderzenie w placówkę dyplomatyczną w Syrii, w którym zginęło trzech irańskich generałów.

Przedstawiciele Pentagonu poinformowali, że USA zaobserwowały, iż Iran przygotowuje co najmniej sto pocisków manewrujących jak również dużą liczbę dronów, które mogłyby zostać wykorzystane w ataku na Izrael.

Zamknięta przestrzeń powietrzna, LOT odwołuje rejsy

Izrael zdecydował także o otwarciu publicznych schronów dla ludności cywilnej. Ponadto służby poinformowały o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Izraelem. Na podobny krok zdecydował się Irak. 

Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały o odwołaniu połączeń do Izraela. 

"Ze względu na sytuację polityczną linie lotnicze LOT podjęły decyzję o odwołaniu rejsów LO151/2 do Tel-Awiwu (drugie największe miasto Izraela - przyp. red.) i 145/6 do Bejrutu (stolicy Libanu - red.)" - podał Moczulski na Twitterze.

Nagła zmiana planów Joe Bidena. Prezydent USA wraca do Waszyngtonu

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej