Bojkot metali z Rosji. Londyn i Waszyngton wprowadziły embargo. Kreml oburzony
USA i Wielka Brytania ogłosiły w piątek zakaz importu aluminium, miedzi i niklu pochodzących z Rosji, aby pozbawić Kreml dochodów z handlu metalami. Londyn szacuje, że dochody Rosji z eksportu rzadkich metali, zmniejszyły się z 25 miliardów dolarów do 15 miliardów dolarów już po agresji na Ukrainę.
2024-04-14, 12:00
We wspólnym komunikacie szefowie resortów finansów USA i Wielkiej Brytanii: Janet Yellen i Jeremy Hunt, ogłosili, że wprowadzone embargo ma na celu zakłócenie rosyjskich dochodów z obrotu metalami.
Import, eksport i reeksport aluminium, miedzi i niklu pochodzących z Rosji zostanie zakazany, zaś surowce te nie będą mogły również być przedmiotem handlu na dwóch największych giełdach, w Londynie i Chicago. Ograniczenia te będą dotyczyły jednak tylko surowców wydobytych po 13 kwietnia, kiedy zakaz wejdzie w życie.
- Poprzez podjęcie tych działań w skalibrowany i odpowiedzialny sposób, zredukujemy zarobki Rosji, jednocześnie chroniąc naszych partnerów i sojuszników przed niepożądanymi skutkami - powiedziała Janet Yellen.
"Metale są po kopalinach największym towarem eksportowym Rosji, chociaż ich wartość spada od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Wielka Brytania szacuje, że dochody Rosji z eksportu metali zmniejszyły się z 25 miliardów dolarów do 15 miliardów dolarów po agresji na Ukrainę. Podjęte środki powinny to jeszcze zmniejszyć "– informuje komunikat brytyjskiego rządu.
Rosja jest jednym z największych światowych wydobywców wszystkich trzech metali, zwłaszcza aluminium.
Unii Europejska stale opóźnia wprowadzenie sankcji na rosyjskie metale. I to pomimo wielokrotnych apeli o zakaz importu ze strony unijnych producentów aluminium, których wspierają cztery kraje: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. Ale wciąż Niemcy, Francja, Włochy wolą korzystać z tańszych rosyjskich metali, aniżeli kupować dużo droższe wyroby, nawet od własnych producentów.
REKLAMA
Tylko w 2022 roku Unia Europejska dała Rosji możliwość zarobienia 2,3 mld euro z tytułu importu aluminium, choć stanowi to zaledwie 9 procent, całości unijnego importu tego rzadkiego metalu. Zakaz importu niklu, miedzi i aluminium, miał się znaleźć w 13 pakiecie sankcji wobec Kremla, ale nie udało się osiągnąć kompromisu w tej sprawie.
PR24/PAP/Rzeczpospolita.pl/sw
REKLAMA