Powódź w Rosji, wody gwałtownie przybywa. Gubernator wzywa do opuszczenia domów przed nocą

2024-04-14, 18:12

Powódź w Rosji, wody gwałtownie przybywa. Gubernator wzywa do opuszczenia domów przed nocą
W całej Rosji, w wyniku powodzi, zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów. Foto: EPA/STRINGER

Gubernator obwodu kurgańskiego w Rosji wezwał mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji, ostrzegając, że w nocy sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu i ucieczka już nie będzie możliwa.

Sytuacja powodziowa w regionie jest bardzo poważna. W zaledwie dwie godziny poziom wody w rzece Toboł podniósł się o 25 cm do poziomu 5,32 m. Gubernator obwodu wezwał mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia podtopionych terenów, wskazując na dodatkowe zagrożenie spowodowane opadami deszczu. 

Noc będzie krytyczna

"Musicie wyjechać, póki jeszcze jest jasno" - poinstruował ludzi. 

"Zbierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i zawczasu wyjedźcie" - napisał w komunikatorze Telegram Wadim Szumkow.

Wyjaśnił, że w nocy sytuacja może ulec nagłemu pogorszeniu i nie będzie już czasu na reakcję. 

14 tys. zalanych domów

Agencja Interfax poinformowała, powołując się na władze sąsiedniego obwodu tiumeńskiego, że ewakuowano tam dwie miejscowości zagrożone zatopieniem przez rzekę Iszym. 

W Rosji powódź zalała już ponad 14 tys. domostw, w Kazachstanie kolejny tysiąc. W sumie swoje domy musiało opuścić blisko 110 tys. Rosjan. W sobotę informowano, że w Rosji powódź objęła 39 regionów.

Tama nie wytrzymała naporu

5 kwietnia w rosyjskim Orsku pękła tama na rzece Ural – trzeciej co do wielkości w Europie. Rozległe obszary zostały zalane. Rzeki w regionie niosą niespotykane pokłady wody w związku z topniejącym śniegiem.

Czytaj także:

IAR/Reuters/fc

Polecane

Wróć do strony głównej