Pierwsza pula pieniędzy z KPO. Środki powinny trafić do Polski lada moment
Jest połowa kwietnia - dziś powinny trafić do Polski pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. O tym terminie informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia i na to także liczą władze w Warszawie.
2024-04-15, 09:21
Beata Płomecka jako pierwsza informowała 5 kwietnia, że Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła wypłatę Polsce sześciu miliardów trzystu milionów euro z KPO. Po kilku godzinach tę informację potwierdziła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wstępną zgodę Komisja dała pod koniec lutego.
Długa droga do funduszy
Potem jeszcze wniosek Polski musiał przejść przez unijne komitety i uzyskać zgodę państw członkowskich, co stało się pod koniec marca i trafił do Komisji do ostatecznego zatwierdzenia. Pieniądze nie zostały przelane na polskie konto od razu, bo Komisja musiała je pożyczyć na rynkach finansowych. Tak bowiem działa unijny Fundusz Odbudowy.
Polska czeka na przelew środków z KPO. Skorzystają przedsiębiorstwa
Wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa. Komisja zmieniła zdanie po otrzymaniu od nowego rządu planu reform wymiaru sprawiedliwości.
REKLAMA
Posłuchaj
- Jesteśmy pod wrażeniem waszego wysiłku, by przywrócić w Polsce praworządność - tak mówiła pod koniec lutego przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas wizyty w Warszwie. Po kilku dniach zapadła wstępna decyzja o wypłacie pierwszych pieniędzy.
Miliardy dla Polski
Odblokowana jest już cała dostępną dla Polski pula, czyli prawie 60 miliardów euro. Jeszcze w tym roku rząd chce złożyć wnioski w sumie na wypłatę 24 miliardów euro. Wszystkie pieniądze trzeba wykorzystać do końca 2026 roku.
Ursula von der Leyen rozpoczyna kampanię wyborczą. W tle rozdawanie stanowisk
Pieniądze z pierwszej transzy KPO zostaną przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze - termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, a także na dostęp do bardzo szybkiego internetu, dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach oraz na modernizację przejazdów kolejowych i niebezpiecznych punktów na drogach.
REKLAMA
iar/Beata Płomecka/as
REKLAMA