Ofensywa aktywistów w Warszawie. Chcieli zablokować dwa mosty. Interweniowała policja

2024-04-15, 17:37

Ofensywa aktywistów w Warszawie. Chcieli zablokować dwa mosty. Interweniowała policja
Aktywiści chcieli zablokować w poniedziałek w Warszawie dwa mosty m.in. Świętokrzyski. Foto: X/Ostatnie Pokolenie

Aktywiści klimatyczni próbowali zablokować dwa warszawskie mosty - Śląsko-Dąbrowski i Świętokrzyski. Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano. Interweniowała policja, ale nikogo nie zatrzymano.

- Na moście Świętokrzyskim położyło się pięć osób, a na Śląsko-Dąbrowskim usiłowały to zrobić cztery osoby. Policjanci bardzo szybko podjęli działania. Osoby zeszły z mostów i kierowcy dalej mogli bezpiecznie przyjechać. Wobec tych osób policjanci podjęli interwencję, zostali oni wylegitymowani i będą podejmowane kolejne czynności - powiedziała kom. Małgorzata Wersocka ze stołecznej policji.

Postulaty aktywistów 

"Ostatnie Pokolenie" to kampania obywatelska, której jednym z postulatów jest m.in. przekazanie 100 procent środków zaplanowanych na nowe autostrady na transport publiczny i wprowadzenia biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju.

Rzeczniczka "Ostatniego Pokolenia" Michalina Czerwońska, tłumacząc powody podjętej blokady stołecznych mostów, powiedziała, że to efekt ignorowania przez rząd listów, petycji i demonstracji.

Syrenka w farbie

Aktywiści z tej organizacji są odpowiedzialni za oblanie pomnika warszawskiej Syrenki farbą i za zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej.

Przypomnijmy, że do oblania pomnika warszawskiej Syrenki doszło 8 marca br. Aktywistki klimatyczne z "Ostatniego pokolenia" w mediach społecznościowych opublikowało film pokazujący, jak oblewają pomarańczową farbą pomnik Syrenki.

- To jest Alarm! Dzisiaj jest dzień kobiet. Nasze ciężko wywalczone prawa wciąż są łamane. A będzie tylko gorzej. Katastrofa klimatyczna to wojny. Wojny to przemoc i gwałty. Nie możemy do tego dopuścić. Będąc tutaj, świętuję dzień kobiet. To jest mój sprzeciw. Jesteśmy "Ostatnim pokoleniem" i będziemy o siebie walczyć - mówiła wówczas  jedna z nich w opublikowanym materiale. 

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej