Ćwiczenia NATO na Morzu Czarnym. Największe manewry Sojuszu w tym roku

2024-04-16, 15:51

Ćwiczenia NATO na Morzu Czarnym. Największe manewry Sojuszu w tym roku
Scenariusz manewrów zakłada prowadzenie działań bojowych na Morzu Czarnym, zwalczanie nielegalnych działań morskich i rzecznych, oraz poszukiwanie i ratownictwo morskie zgodnie ze standardami NATO. Foto: Novinite.com/Twitter

Kilka tysięcy żołnierzy z trzynastu krajów ćwiczy na rumuńskim wybrzeżu Morza Czarnego. Są to największe manewry Sojuszu na tym akwenie w tym roku. Polska oddelegowała oddział z Morskiej Jednostki Rakietowej.

W ćwiczeniach, którym przewodniczy Rumunia, biorą udział nie tylko żołnierze krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polski. Wśród prawie dwóch i pół tysiąca marynarzy i żołnierzy innych typów armii są także przedstawiciele Gruzji i Mołdawii, która formalnie jest krajem neutralnym. Mają oni do dyspozycji 135 statków, łodzi, śmigłowców i innych pojazdów używanych na morzu i wybrzeżu.

Manewry NATO. Symulacja działań na morzu

Cele tegorocznych ćwiczeń NATO "SeaShield" ujawniono w komunikacie rumuńskiego ministerstwa obrony. Napisano w nim, że scenariusz manewrów zakłada prowadzenie działań bojowych na Morzu Czarnym, zwalczanie nielegalnych działań morskich i rzecznych, oraz poszukiwanie i ratownictwo morskie zgodnie ze standardami Sojuszu.

Wszystko odbywa się w kontekście bieżących zagrożeń bezpieczeństwa w regionie - czyli rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Kolejne ćwiczenia Sea Shield

Jak informuje portal defence24.pl, oprócz Rumunii, która jest organizatorem manewrów, bierze w nich udział 12 krajów sojuszniczych i partnerskich - Bułgaria, Francja, Grecja, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Polska, Portugalia, Turcja, USA, Mołdawia i Gruzja.

Posłuchaj

Rumunia: największe ćwiczenia NATO na Morzu Czarnym (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Polska na czas ćwiczeń oddelegowała oddział z Morskiej Jednostki Rakietowej wyposażonej w samobieżne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych NSM. To już kolejne z rzędu ćwiczenia Sea Shield, w których, w imieniu Polski bierze udział Morska Jednostka Rakietowa.

IAR/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej