Energetyka wiatrowa. Rekordowy wzrost mocy w 2023. Rozwój napędzają Chiny

2024-04-16, 19:38

Energetyka wiatrowa. Rekordowy wzrost mocy w 2023. Rozwój napędzają Chiny
Największa elektrownia wiatrowa w Afryce to "Lake Turkana Wind Power" w Kenii, która dostarcza 17 proc. energii w kraju. Foto: Africa Research Cent/Twitter

W 2023 r. zwiększono globalną moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika z raportu Global Wind Energy Council (GWEC). To był najlepszy w historii rok pod względem nowych projektów wiatrowych.

Autorzy raportu wskazują, że branża energetyki wiatrowej powinna zwiększyć moc o co najmniej 320 GW do 2030 r. Dzięki temu spełnione zostanie zobowiązanie ze światowego szczytu klimatycznego w Dubaju (COP28) do potrojenia mocy z energii odnawialnej do 2030 r.

Chiny na lądzie i na morzu

Ben Backwell, dyrektor generalny GWEC, z entuzjazmem przyjął rekordowy wynik, ale jednocześnie zaznaczył, że "należy zrobić znaczniej więcej, aby utrzymać wzrost".

Podobnie jak w 2022 r. także w ubiegłym roku Chiny przodowały pod względem budowy nowych instalacji wiatrowych zarówno na lądzie, jak i na morzu. W globalnym ujęciu Chiny odpowiadają za 65 proc. nowych inwestycji w tej branży, tuż za nimi plasują się USA, Brazylia i Niemcy. W sumie te cztery kraje odpowiadają za 77 proc. nowych instalacji.

Trzykrotny wzrost rok do roku

W raporcie stwierdzono, że w Afryce i na Bliskim Wschodzie w 2023 r. wybudowano elektrownie wiatrowe o mocy prawie 1 GW, czyli trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim. W związku z nadchodzącymi projektami w RPA, Egipcie i Arabii Saudyjskiej przewiduje się, że w tym regionie moc energii wiatrowej wzrośnie pięciokrotnie do 2028 r.

Największa elektrownia wiatrowa w Afryce to "Lake Turkana Wind Power" w Kenii, która dostarcza 17 proc. energii w kraju.

Łączna moc elektrowni wiatrowych na świecie wynosi obecnie 1.021 GW.

PAP/DoS/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej