Pogoda da się we znaki. IMGW ostrzega. W całym kraju opady, miejscami spadnie śnieg

2024-04-19, 07:45

Pogoda da się we znaki. IMGW ostrzega. W całym kraju opady, miejscami spadnie śnieg
Prognoza pogody na 19 i 20 kwietnia. Foto: Dawid Wolski/East News

Jeszcze przez tydzień mają nam towarzyszyć niższe temperatury, opady deszczu, silny wiatr i nocne przymrozki. Dziś w większości kraju będzie pochmurno, możliwe są przelotne opady deszczu, na południu także deszczu ze śniegiem, a w górach nawet śniegu. Temperatura w większości kraju będzie oscylowała wokół 10 stopni.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że nad Polską utrzymuje się powietrze pochodzenia arktycznego, więc jest chłodniej niż w pierwszej części tego miesiąca.

- Temperatura wcale nie za wysoka - do około 12-13 stopni. I najcieplej będzie w południowej części kraju - przekazał. Dodał, że w północnej części kraju słupki rtęci pokażą przeważnie od 6 do około 8-9 stopni.

Taka pogoda ma się utrzymać do kolejnego piątku.

Posłuchaj

W piątek możliwe opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Noc z opadami

W nocy zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu, miejscami także deszczu ze śniegiem, na Pomorzu i w rejonach podgórskich także śniegu. Najwięcej opadów na Pomorzu, od 10 mm do 15 mm, tutaj okresami opady mogą mieć natężenie umiarkowane. Na obszarach podgórskich i w górach opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm do 7 cm. Na krańcach północno-wschodnich możliwe mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

Temperatura minimalna od 1 st.C miejscami na północy do 5 st.C na południu i w centrum, tylko na obszarach podgórskich i Suwalszczyźnie od -1 st.C do 0 st.C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, na południu porywisty, z kierunków zmieniających się. Na wybrzeżu wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, w górach do 75 km/h. Wysoko w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Sobota bez dużych zmian

W sobotę zachmurzenie duże, początkowo na południowym wschodzie a po południu na Pomorzu większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej, na północy także deszczu ze śniegiem. W południowej połowie kraju lokalne burze, miejscami z opadami drobnego gradu. Prognozowana suma opadów do około 10 mm, tylko na Pomorzu, Kaszubach i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 15 mm. Temperatura maksymalna od 3 st.C, 5 st.C na północnym zachodzie i w kotlinach karpackich, około 6 st.C na zachodzie do 11 st.C w centrum i 13 st.C na krańcach południowo-wschodnich.

Wiatr przeważnie umiarkowany, tylko na północnym wschodzie słaby; w porywach do 55 km/h a nad morzem i w górach do 60 km/h, z kierunków północnych, tylko na południu początkowo z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

ms/IAR/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej