"To dobry dzień dla Ukrainy i Polski". Kowal komentuje decyzję Izby Reprezentantów

2024-04-20, 22:07

"To dobry dzień dla Ukrainy i Polski". Kowal komentuje decyzję Izby Reprezentantów
Paweł Kowal . Foto: X - Marek Wałkuski

Izba Reprezentantów przyjęła przepisy umożliwiające pomoc Ukrainie w walce z Rosją. Uchwalenie finansowego pakietu pomocowego w wysokości 61 mld dolarów to według Pawła Kowala "dobry dzień nie tylko dla bezpieczeństwa Ukrainy, ale i Polski". 

Przebywający w Waszyngtonie przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal stwierdził, że "przełom w Kongresie USA w sprawie wsparcia Ukrainy to również zasługa presji polskiego rządu". Zaznaczył, iż sytuacja na froncie na Ukrainie staje się krytyczna, dlatego ważne jest szybkie wysłanie broni Kijowowi.

Komentując sobotnie głosowania w Izbie Reprezentantów, polityk stwierdził, że jest to "dobry dzień i duża sprawa dla bezpieczeństwa Polaków".

Wsparcie USA dla Ukrainy. "Presja przyniosła efekt"

Opisał również własne działania w Kongresie w ciągu mijającego tygodnia, gdy wraz ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji starał się przekonać Republikanów do poparcia dalszej pomocy dla Ukrainy. Podkreślił, że zagraniczna presja na Kongres - w tym również z Polski - przyniosła efekt. Wspomniał tweeta premiera Donalda Tuska, potępiającego republikańskich senatorów wstrzymujących pomoc dla Ukrainy.

Posłuchaj

Paweł Kowal o głosowaniach w Kongresie (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

- To jest moment, w którym efekt przyniosła presja, którą słynnym tweetem rozpoczął Donald Tusk. Wtedy wszyscy uważali, że to źle - a dzisiaj widać, że ta sojusznicza presja, na którą zdecydował się Donald Tusk i do czego zdecydowała przyłączyć się reszta europejskich polityków, miała sens, bo dotyczyła bezpośrednio polskiego bezpieczeństwa - powiedział Kowal.

Dodał, że jego własne działania lobbingowe były nastawione na polityków republikańskich, których "trzeba było wyzwolić" z wpływów izolacjonistycznego skrzydła partii.

- Ta presja rządowa, zapoczątkowana przez Donalda Tuska, ale też te działania parlamentarne, to było też wyzwalanie Republikanów z objęć własnych obsesji wstrzymywania tego głosowania - ocenił poseł.

Czytaj także:

Kowal przyznał, że w trakcie spotkań z kilkudziesięcioma politykami na Kapitolu był zaskoczony brakiem wiedzy wielu z nich na temat skali europejskiej pomocy dla Ukrainy, która pod względem wsparcia humanitarnego i gospodarczego przewyższa amerykańską.

Jak podkreślił, teraz najważniejsze jest, by broń jak najszybciej trafiła na front i by "zdążyć przed Putinem".

IAR/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej