Chińczycy szpiegowali Volkswagena. Wykradziono tysiące plików

2024-04-21, 13:20

Chińczycy szpiegowali Volkswagena. Wykradziono tysiące plików
Chińczycy szpiegowali Volkswagena. Foto: PAP/Abaca

Tysiące plików z danymi technologicznymi koncernu Volkswagen wykradzione. Proceder trwał pięć lat. Ślady prowadzą do Chin.

Z ujawnionych przez magazyn Spiegel i telewizję ZDF wewnętrznych dokumentów koncernu wynika, że dane wykradziono w latach 2010-2015. 19 tys. przejętych plików zawierało informacje o silnikach benzynowych, skrzyniach biegów i przekładniach dwusprzęgłowych, ale także o technologiach, które wtedy dopiero powstawały, np. elektromobilności.

Z analizy Volkswagena nie wynikają wprost zarzuty dla Chińczyków. Ślady prowadzą jednak nie tylko do Pekinu, ale w okolice chińskiego wywiadu wojskowego. Specjaliści niemieckiej branży IT uwiarygadniają ten trop.

Chiny wykradły dane? Ambasada zaprzecza

Ambasada chińska zdecydowanie odrzuciła zarzuty i potępiła cyfrowe szpiegowanie. Wykradzione informacje dotyczyły też Audi i Bentleya, firm należących do Grupy Volkswagena.

Posłuchaj

Chińczycy szpiegowali Volkswagena (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Niemiecki koncern dużo produkuje w Chinach i dla Chińczyków. Ostatnio jego auta tracą jednak na popularności, a mieszkańcy Państwa Środka najchętniej kupują samochody produkowane przez chińskie, dotowane przez państwo, firmy.

Czytaj także:

IAR,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej