Węgry hamulcowym unijnej pomocy dla Ukrainy. Rykoszetem dostaje się Polsce

2024-04-22, 15:24

Węgry hamulcowym unijnej pomocy dla Ukrainy. Rykoszetem dostaje się Polsce
Sprzeciw Węgier wobec pomocy Ukrainie uderza także w Polskę. Foto: Virginia Mayo/Associated Press/East News

Węgry nadal blokują zwiększenie unijnego funduszu na dozbrajanie Ukrainy o kolejne pół miliarda euro. Swój sprzeciw Budapeszt podtrzymał na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Luksemburgu.

Impas z powodu sprzeciwu Węgier wobec pomocy dla Ukrainy trwa już od prawie roku. Początkowo rząd w Budapeszcie blokował zwiększenie unijnego funduszu, bo Ukraina wskazała węgierski bank OTP jako sponsora wojny i wpisała go na tak zwaną listę hańby, na której są firmy, które nadal prowadzą interesy z Rosją.

Po kilku miesiącach Kijów wykreślił węgierski bank z tej listy, ale Budapeszt nie zmienił stanowiska i nadal blokuje zwiększenie funduszu do 4,1 miliarda euro.

Blokując Ukrainę, Węgry uderzają w Polskę. Mowa o prawie pół miliarda euro

Chodzi o Europejski Fundusz Pokojowy, którego Polska jest największym beneficjentem. Kraje, które dostarczają wsparcie wojskowe Ukrainie, mogą potem ubiegać się o zwrot kosztów.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował niedawno, że z powodu blokady Węgier, wstrzymana jest wypłata Polsce 450 milionów euro za dostarczony na Ukrainę sprzęt, co utrudnia wysyłanie kolejnych pakietów.

Czytaj także: 

Unijna pomoc dla Ukrainy. Apel litewskiego MSZ

Zgoda USA na pakiet finansowy dla Ukrainy nie zwalnia Unii Europejskiej z obowiązku pomocy - podkreślił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy. Gabrielius Landsbergis bierze udział w Luksemburgu w unijnej naradzie poświęconej dozbrajaniu Ukrainy. Szefowie dyplomacji i resortów obrony państw członkowskich mają rozmawiać przede wszystkim o dostawach systemów obrony powietrznej.

- Wielu sojusznikom ulżyło, że dobre wiadomości napłynęły z USA. Ale to nie może nas powstrzymać od tego, co sami powinniśmy zrobić. Możemy być radosnymi dziś, ale musimy być przygotowani na bitwę, która przed nami. Nie może więc być mowy o żadnym ograniczaniu, czy wstrzymywaniu wsparcia. Musimy kontynuować dyskusję o tym, jak będziemy nadal wspierać Ukrainę - powiedział szef litewskiej dyplomacji.


Posłuchaj

Ukraina apeluje o pilne dostawy systemów obrony powietrznej, Unia Europejska ma dziś dać odpowiedź na pytanie, co może przekazać. W Luksemburgu na ten temat rozmawiają ministrowie spraw zagranicznych i obrony krajów członkowskich - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

[ZOBACZ TAKŻE] "Wolny świat jest obojętny. Nie wspiera Ukrainy, tak jak powinien". Schetyna o brakach w pomocy

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej