Afera GetBack. Zażalenie prokuratury ws. aresztu dla Leszka Czarneckiego oddalone
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie prokuratury na brak aresztu dla biznesmena Leszka Czarneckiego. - To jest wybitna kompromitacja śledczych - skomentował sprawę dla IAR jeden z jego pełnomocników, adwokat Jacek Dubois.
2024-04-23, 21:03
Leszek Czarnecki jest jednym z podejrzanych w tak zwanej aferze finansowej GetBack. Wielowątkowe śledztwo w sprawie od 6 lat prowadzi Prokuratura Rejonowa w Warszawie. Sąd po raz kolejny wytknął jej brak wystarczających dowodów, które wskazują na popełnienie przez biznesmena zarzucanych mu przestępstw.
W ostatnich latach prokuratura trzy razy bezskutecznie składała wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego. Teraz nie chce wypowiadać się na ten temat do czasu otrzymania uzasadnienia decyzji.
Jacek Dubois: zemsta prokuratorów
W ocenie Jacka Dubois cały proces ma charakter polityczny. Adwokat dodał, że wątek dotyczący jego klienta prowadzą od początku prokuratorzy, którzy - jego zdaniem - mszczą się za to, że Leszek Czarnecki kilka lat wcześniej przedstawił informacje niekorzystne dla ówczesnej władzy, co zakończyło się wybuchem tzw. afery KNF w 2018 r. i dymisją jej ówczesnego szefa.
W śledztwie prowadzonym przez prokuraturę w sprawie GetBack Leszek Czarnecki jest podejrzany m.in. o oszustwa na szkodę ponad tysiąca klientów Idea Banku. To jedna z instytucji, która brała udział w sprzedaży obligacji korporacyjnych firmy windykacyjnej GetBack i złamała przy tym prawo. Biznesmen był wówczas głównym właścicielem Idea Banku i przewodniczącym jego rady nadzorczej.
REKLAMA
Afera GetBack. Tysiące poszkodowanych
Wielowątkowe śledztwo dotyczące afery GetBack prowadzi od początku Prokuratura Regionalna w Warszawie. Pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie został złożony do Sądu Okręgowego pod koniec października 2020 r.
Obecnie oskarżonych jest ponad 80 osób, w tym były zarząd GetBacku i Idea Banku. Zarzuty prokuratury dotyczą między innymi oszustw związanych z dystrybucją obligacji i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi oraz spółce GetBack szkód majątkowych w wielkich rozmiarach.
W aferze poszkodowanych jest ponad dziewięć tysięcy obligatariuszy, którzy stracili około trzech miliardów złotych. W ubiegłym tygodniu ich przedstawiciele złożyli w ministerstwie sprawiedliwości tak zwaną Białą Księgę w sprawie GetBack. Domagają się od rządu rozwiązań systemowych, które pomogą im szybciej odzyskać pieniądze.
Posłuchaj
REKLAMA
- Afera GetBack. Sąd oddalił wniosek prokuratury o aresztowanie Leszka Czarneckiego
- Kolejna odsłona afery GetBack. Ponad 300 osób straciło oszczędności życia
IAR/Dawid Grygorcewicz/łl
REKLAMA