Powstanie "czołg przyszłości". Francja podpisała historyczną umowę z Niemcami
Nasi zachodni sąsiedzi podjęli ważny krok ku budowie europejskiego "czołgu przyszłości" - tak zwanego systemu MGCS. Po wieloletnich negocjacjach Francja i Niemcy podpisały umowę oraz podzieliły się zadaniami przy projektowaniu i produkcji maszyn.
2024-04-26, 15:45
Do zawarcia porozumienia doszło podczas spotkania ministrów obrony tych krajów w Paryżu.
Francuski minister obrony Sébastien Lecornu tłumaczył, że czołg przyszłości ma być częścią szerszego lądowego systemu bojowego, współdzielącego z dronami, sztuczną inteligencją i bronią laserową. Pierwsze maszyny mają być gotowe za 15 lat.
- To praca nie tyle nad czołgiem przyszłości, co nad przyszłością czołgów. Nie jest to nowy Leopard, ani nowy Leclerc. To przełom technologiczny, wojskowy, dający potężne możliwości - mówił Sébastien Lecornu.
Posłuchaj
Kawaleria pancerna w perspektywie 2040 roku. Europa pionierem
Minister Lecornu zauważył, że Europa jest pionierem w zakresie projektowania nowoczesnych czołgów.
REKLAMA
- Nasi amerykańscy przyjaciele nie myślą jeszcze o [modernizacji] Abramsów. Wiemy też, że Rosjanie mają duże problemy z przyszłością obecnej generacji rosyjskich czołgów. Więc jesteśmy pierwszymi krajami, które zajmują się kawalerią pancerną w perspektywie 2040 roku - podkreślił francuski minister obrony.
Posłuchaj
Powstaną myśliwce przyszłości. Prace też trwają
Francuzi i Niemcy pracują też razem nad myśliwcem przyszłości. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius, powiedział, że do europejskich projektów obronnych mogłyby przyłączyć się inne kraje - na przykład Polska.
- Współpraca francusko-niemiecka jest ważna dla Europy, ale nie jesteśmy w Europie sami. Ważne, żebyśmy uwzględnili Polskę i jej nowy rząd, żeby wyraźnie pokazać, że Trójkąt Weimarski oznacza wielką Europę - powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
Posłuchaj
Ministrowie Francji i Niemiec zapowiedzieli, że kolejna umowa, przewidująca szczegóły realizacji "czołgu przyszłości", zostanie podpisana na początku przyszłego roku.
REKLAMA
- Wsparcie dla Kijowa. Gen. Polko: Europa może dać przewagę Ukrainie, nawet bez pomocy USA
- Rząd chce europejskiej tarczy antyrakietowej, Dworczyk ma wątpliwości. "Konkretne znaki zapytania"
"Nie jesteśmy gotowi by w nim uczestniczyć". Były generał o programie Nuclear Sharing
IAR/StefanFoltzer/kg
REKLAMA