"Podziemny Muranów". Opowieść o mieście, którego już nie ma
Tamtego Muranowa nie ma już na powierzchni. Profesor Jacek Leociak zebrał jego ukryte ślady i artefakty, a następnie nałożył je na siatkę dzisiejszych, na nowo tętniących życiem warszawskich ulic. - Od kilkudziesięciu lat spaceruję po Muranowie. W pewnym sensie ta książka jest wychodzona - mówił gość Polskiego Radia 24.
2024-04-27, 10:25
W dosłownym znaczeniu książka jest o tym, co znajduje się pod ziemią Muranowa. - W tym miejscu było getto warszawskie, ale wcześniej, od połowy XIX wieku, istniała dzielnica żydowska. Do wybuchu II wojny światowej zamieszkiwało ją ponad 60 proc. warszawskich Żydów. Cała ta dzielnica zniknęła z powierzchni. Na powierzchni nic praktycznie się nie ostało. Wyjątki potwierdzają regułę absolutnego zniszczenia. Getto warszawskie istnieje tylko pod ziemią, co stanowi paradoks - mówił Jacek Leociak.
Chodzi też o to, aby wejść pod tę powierzchnię. - Odsłonić to, co jest zasłonięte. Spacerujemy po Muranowie, a pod stopami mamy getto. Wejście pod ziemię stanowi próbę dotarcia do śladów, które są niedostępne empirycznie, ale istnieją. Od naszego wysiłku, również wyobraźni, zależy, aby odtworzyć to miejsce - tłumaczył.
Kolejną warstwą znaczeniową jest docieranie do sedna. - Każdy z nas ma jakieś miejsce, z którym jest związany. Często jednak jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy z ich historii i dziedzictwa. W książce "Podziemny Muranów" chciałem zaapelować do czytelników, aby je odkrywali - stwierdził prof. Leociak.
"Podziemny Muranów" stanowi przede wszystkim zapis historii miejsca i jego najtragiczniejszego drugowojennego rozdziału.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
REKLAMA
Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Jacek Leociak (pisarz)
Data emisji: 26.04.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24/kor
REKLAMA