Prezentacja list Lewicy. Znamy "jedynki" w wyborach do PE
Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Anna Maria Żukowska, Krzysztof Śmiszek - to tylko niektóre z nazwisk liderów list Lewicy do eurowyborów. Politycy o bilet do Brukseli zawalczą już 9 czerwca.
2024-04-27, 11:21
W sobotę rozpoczęła się konwencja inaugurująca kampanię wyborczą Lewicy do Parlamentu Europejskiego. W trakcie wydarzenia Lewica zaprezentowała swoje "jedynki" na listach do PE.
Drużyna Lewicy na wybory do PE. Znamy nazwiska liderów
Wiadomo, że "jedynką" na wielkopolskiej liście Lewicy będzie Joanna Scheuring-Wielgus, w Warszawie partyjną lokomotywą będzie z kolei Robert Biedroń. Obecny eurodeputowany, były premier Marek Belka poprowadzi łódzką drużynę Lewicy, a Anna Maria Żukowska - mazowiecką.
Krzysztof Śmiszek wystartuje z pierwszego miejsca na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Maciej Konieczny - na Śląsku, a Włodzimierz Cimoszewicz - w Zachodniopomorskiem. Listę małopolsko-świętokrzyską otworzy wiceszef MSZ Andrzej Szejna, podkarpacką - Wiktoria Barańska, a w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim przewodzić będzie działaczka Lewicy Bożena Przyłuska.
W woj. pomorskim z pierwszego miejsca wystartuje posłanka Katarzyna Ueberhan, w woj. kujawsko-pomorskim - działacz Lewicy Piotr Kowal, a w woj. lubelskim - Agata Fisz.
REKLAMA
"Jedynki" Lewicy do wyborów parlamentarnych. Pełna lista:
- woj. podkarpackie - Wiktoria Barańska
- woj. łódzkie - Marek Belka
- Warszawa - Robert Biedroń
- woj. zachodniopomorskie i lubuskie - Włodzimierz Cimoszewicz
- woj. lubelskie - Agata Fisz
- woj. śląskie - Maciej Konieczny
- woj. kujawsko-pomorskie - Piotr Kowal
- woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie - Bożena Przyłuska
- woj. wielkopolskie - Joanna Scheuring-Wielgus
- woj. małopolskie i świętokrzyskie - Andrzej Szejna
- woj. dolnośląskie i opolskie - Krzysztof Śmiszek
- woj. pomorskie - Katarzyna Ueberhan
- woj. mazowieckie - Anna Maria Żukowska
Sześć na 13 "jedynek" Lewicy stanowią kobiety.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Marek Balt o listach Lewicy do PE: boję się o te wybory
- Kandydaci PiS do PE. Nieoficjalnie: Kurski wysoko na liście
- Z "piekła" Orlenu do PE? Szrot: będzie można wykorzystać wielką energię Obajtka
Lewica odsłania karty w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z jakimi postulatami startują?
Startująca z Wielkopolski i prowadząca wydarzenie wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus przekonywała, że - głosując na Lewicę - wyborcy opowiedzą się za wsparciem dla potrzebujących i obroną demokracji. Lewica stoi za tymi, o których się nie dba - mówiła. Wiceministra dodała, że demokracja, wolność i członkostwo w Unii nie są dane raz na zawsze. Radykalnie prawicowe siły chcą ją wysadzić, a Lewica jest gwarancją tego, że to się nie uda - mówiła.
Współprowadzący, startujący z Warszawy, Robert Biedroń podkreślał, że przyszli europosłowie Lewicy będą działać na rzecz poprawy bytu Polek. Dodał, że chodzi o to, by twarz biedy w Polsce nie miała twarzy starszej kobiety i by wynagrodzenia Polek były takie same jak na zachodzie Europy.
Lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty przekonywał, że ekipa, która wystartuje w eurowyborach, ma duży potencjał, i zapewnił o jej zwycięstwie. Dodał, że Lewica jest Europie potrzebna. Przywołał też tytuł zbioru felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego "Reflektorem w mrok". - Do dziś trzeba tym reflektorem w tym mroku szukać prawdy, mówić w sposób bezpośredni, w sposób niezafałszowany - mówił lider Lewicy.
REKLAMA
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
PAP, IAR/ mbl/ kormp
REKLAMA