Rosjanie naciskają coraz mocniej, chcą wykorzystać lukę w pomocy. ISW alarmuje
Wojska Putina mogą znacznie poszerzyć swoje zdobycze na froncie. Chcą wykorzystać fakt, że Ukraina nadal oczekuje na dotarcie pomocy ze Stanów Zjednoczonych - ostrzega Instytut Studiów nad Wojną.
2024-04-28, 11:25
ISW przytacza ustalenia Politico, według których prezydent Ukrainy w grudniu 2023 roku powiedział spikerowi Izby Reprezentantów Mike'owi Johnsonowi, że bez nowej pomocy z USA ukraińskie wojska są w stanie "utrzymać się" na froncie do marca albo kwietnia 2024 roku.
"Przybycie pomocy z USA w najbliższych tygodniach pozwoli Ukraińcom rozwiązać obecne bieżące braki materiałowe i ograniczyć postępy działań ofensywnych agresora, a Rosjanie wydają się intensyfikować swoje wysiłki, by zdestabilizować obronę ukraińską i osiągnąć zdobycze terytorialne przed dotarciem amerykańskiej pomocy wojskowej" - ocenia ISW w sobotnim raporcie.
Wojna w Ukrainie. Rosjanie szykują wielką ofensywę
Według cytowanych przez Financial Times dwóch źródeł w ukraińskim wywiadzie, Rosja planuje wykorzystać obecne operacje do przygotowania gruntu pod dużą letnią ofensywę (pod koniec maja lub w czerwcu). Zachodni analitycy twierdzą, że Rosjanie mogą dokonać "przełomów taktycznych", ale nie pokonają ukraińskiej obrony.
Szanse na korzyści taktyczne Rosjanie mają w rejonie Awdijiwki, w tym przez będące ostatnio ich celem zdobycie Czasiw Jaru. Nie umożliwi to jednak istotnego operacyjnie wkroczenia na dalsze tereny, nie mówiąc już o doprowadzeniu do załamania ukraińskiej obrony w obwodzie donieckim.
REKLAMA
W ocenie ekspertów ISW dobrze zaopatrzone siły ukraińskie prawdopodobnie będą zdolne do tego, by zapobiec znacznym rosyjskim postępom w trakcie oczekiwanej letniej ofensywy, chociaż wojska wroga na pewno będą dyskontować niektóre przewagi i adaptację, by stworzyć istotne zagrożenie dla Ukrainy.
Ukraina. Rosjanie zmienią prymitywną taktykę?
Zdaniem ekspertów ISW Rosjanie wykorzystują przewagę w liczebności wojsk i sprzęcie, by stopniowo zwiększać presję na siły ukraińskie. Doznają przy tym strat, których nie byłyby w stanie unieść broniące się wojska ukraińskie.
Skupienie na ilości kosztem jakości pozwala Rosjanom uzyskiwać przewagę, w szczególności dlatego, że wstrzymanie pomocy dla Ukrainy doprowadziło do zmniejszenia jakościowych przewag Ukraińców. Rosjanie będą jednak polegać nie tylko na przewadze ilościowej - prognozuje ISW, zaznaczając, że armia agresora uczy się i staje się bardziej innowacyjna.
- Zełenski ostrzega Europę. "Rosja zaatakowała obiekty kluczowe dla UE"
- Belgia nie będzie czekać, wyśle F-16 dla Kijowa jeszcze w tym roku
"Dowództwo rosyjskie wydaje się uczyć na poprzednich błędach w planowaniu operacyjnym i prawdopodobnie letnia ofensywa będzie dążyć do rozciągnięcia sił ukraińskich i przytłoczenia ich na dłuższej linii frontu na wschodzie Ukrainy" - ocenia ISW.
Analitycy prognozują, że najprawdopodobniej Ukraińcy będą w stanie ustabilizować linię frontu w najbliższych miesiącach i rozpocząć ograniczone operacje kontrofensywne pod koniec roku lub na początku roku 2025.
jp/ISW/PAP
REKLAMA