Zakaz wstępu do lasów w Gdyni. Wszystkiemu winny wirus

Jest miesięczny zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - głównie na terenie Gdyni. Ma to związek z przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF) u tamtejszych dzików.

2024-04-29, 20:52

Zakaz wstępu do lasów w Gdyni. Wszystkiemu winny wirus
Spora część gdyńskich lasów została zamknięta na tydzień w związku z ASF. Foto: Google Maps

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni wydał rozporządzenie o zakazie wstępu do gdyńskiego lasu w związku z potwierdzeniem przypadków ASF u dzików.

Zakazem wstępu objęty jest obszar, którego granice wyznaczają:

  • od zachodu: Obwodnica Trójmiasta - drogą S6;
  • od północy: linia ulicy Chwarznieńskiej od pętli z drogą S6, dalej w kierunku wschodnim ul. Małokacka , ul. Stryjska do ul. Lotników;
  • od wschodu: linia kolejowa od stacji SKM Gdynia Redłowo do granicy między Gdynią a Sopotem;
  • od południa: granica między Gdynią a Sopotem w kierunku zachodnim, do ulicy będącej przedłużeniem ul. Mikołaja Reja, dalej do Gołębiewa i drogi S6

Zakaz nie obowiązuje dla zorganizowanych miejsc użytku publicznego, których zarządcy zagwarantują, aby użytkownicy poruszali się wyłącznie w granicach tych obiektów. Na terenie objętym zakazem będą prowadzone opryski odorowe oraz odłów sanitarny dzików.

REKLAMA

ASF. Niegroźna dla ludzi, śmiertelna dla zwierząt

W minionym tygodniu z powodu ASF padło w Gdyni 17 sztuk zwierząt. - Sekcja padłych zwierząt wykluczyła otrucie - podkreśliła w minionym tygodniu w rozmowie z Radiem Gdańsk rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu Agata Grzegorczyk. 

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie. Śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie atakuje ludzi, więc choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Czytaj także: 

IAR, PAP/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej