Szokujące kulisy śmierci młodej Iranki. Wyciekły tajne dokumenty

2024-04-30, 12:12

Szokujące kulisy śmierci młodej Iranki. Wyciekły tajne dokumenty
Protest przeciwników rządu Iranu w Melbourne w Australii. Kobieta trzyma fotografię Niki Shakarami. Foto: PAP/EPA/DIEGO FEDELE

Nastolatnia Iranka Nika Shakarami została wykorzystana seksualnie i zabita przez trzech mężczyzn pracujących dla irańskich sił bezpieczeństwa - wynika z tajnych dokumentów.

Ujawniony raport opisuje zatrzymanie i przesłuchanie nastolatki biorącej udział w protestach w 2022 roku. Dokumenty autorstwa agentów irańskich służb bezpieczeństwa trafiły do BBC, gdzie zostały dogłębnie zbadane pod względem autentyczności.

Opatrzone są klauzulą "ściśle tajne" i zawierają szczegóły wydarzeń po zatrzymaniu Niki Shakarami.

Irańskie służby zabiły nastolatkę. Tajny dokument

Według raportu jeden z agentów służb bezpieczeństwa dopuścił się molestowania dziewczyny, kiedy leżała skuta kajdankami w samochodzie. Gdy próbowała się bronić, pozostali agenci pobili ją pałkami.

Następnie Nika miała być przetrzymywana w areszcie. Ciało dziewczyny znaleziono dziewięć dni po jej zaginięciu.

REKLAMA

W ubiegłym roku plany upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Niki Shakarami zostały odwołane przez jej rodzinę ze względu na obecność sił bezpieczeństwa wokół grobu nastolatki. Zatrzymano również kilka osób, które próbowały złożyć jej hołd przy mogile.

Śmierć Niki Shakarami

Zaginięcie i śmierć Niki Shakarami jesienią 2022 roku odbiły się szerokim echem w Iranie i na całym świecie, a jej zdjęcie stało się synonimem walki irańskich kobiet o wolność.

Oficjalnie nastolatka zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, a następnie popełniła samobójstwo.

Była ona jedną z aktywnych uczestniczek protestów zapoczątkowanych po śmierć dwudziestodwuletniej Mahsy Amini zatrzymanej przez irańską służbę bezpieczeństwa za "niewłaściwe noszenie chusty zasłaniającej włosy".

REKLAMA

Zobacz także:

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej