Inwestorzy wybierają Polskę. Te dane nie pozostawiają złudzeń
Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów, które inwestorzy zagraniczni uważają za najbardziej atrakcyjne.
2024-05-06, 07:56
"Puls Biznesu" przytacza w poniedziałek dane EY European Attractiveness Survey - europejskiego monitora inwestycyjnego EY, który śledzi inwestycje w 44 krajach. Wynika z nich, że po dwóch latach popandemicznego odbicia, w 2023 r. w ramach BIZ ogłoszono 5694 projekty, o 4 proc. mniej niż rok wcześniej.
Spadła też liczba miejsc pracy, które powstaną w Europie dzięki inwestycjom, o 7 proc. do 319,9 tys. W najlepszym w ostatniej dekadzie 2021 r. było to 394,3 tys. - przypomina gazeta.
Wysoka pozycja rankingowa Polski
Według tych danych, Polska wróciła do pierwszej dziesiątki krajów, które inwestorzy uważają za najbardziej atrakcyjne. Rok temu była 16., teraz jest szósta. W pierwszej trójce obecnie kolejność jest następująca: Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Liczba projektów BIZ w Polsce co prawda spadła o 3 proc., ale wzrosła liczba projektów produkcyjnych - zauważa "Puls Biznesu".
Podobnie jest w prowadzącej Francji - liczba projektów spadła tam o 5 proc., ale liczba miejsc pracy, które dzięki nim powstaną, jest o 4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Gazeta podkreśla, że pod względem utworzonych miejsc pracy Polska jest znacznie wyżej niż w rankingu liczby projektów. Znajduje się na czwartej pozycji z 22,4 tys. etatów i wzrostem o 21 proc.
REKLAMA
- Spadek eksportu i importu. GUS podał niepokojące dane
- Kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski. Są najnowsze dane
- Polski eksport trafi na barierę w postaci recesji w UE? Tak uważają eksperci PIE
PAP,pkur
REKLAMA