Migranci nie odpuścili w majówkę. Próby wtargnięcia do Polski, ataki na strażników [WIDEO]
Od czwartku do niedzieli Straż Graniczna udaremniła 943 próby nielegalnego sforsowania białorusko-polskiej granicy na Podlasiu. Majówka nie upłynęła strażnikom spokojnie - migranci rzucali w polskie patrole kamieniami i gałęziami.
2024-05-06, 14:42
Majowy długi weekend nie należał do spokojnych na polsko-białoruskim pograniczu. Migranci usiłowali nielegalnie wedrzeć się do naszego kraju. Najwięcej prób odnotowano w niedzielę (308), nieco mniej w sobotę - 259, w piątek i czwartek zaś odpowiednio 186 i 190.
Szczególnie atakowane były odcinki granicy o ochraniane przez placówki SG w Białowieży, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze – wyliczała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz.
Przemytnicy ludzi w akcji. Straż Graniczna zatrzymała kurierów
Między 2 a 5 maja Straż Graniczna zatrzymała też sześciu tzw. kurierów – kierowców, którzy przyjechali pod granicę z Białorusią po migrantów, by ich przewieźć w kierunku zachodnim. Zatrzymani to dwaj Polacy i obywatele Mołdawii, Turkmenistanu, Łotwy i Ukrainy.
W ciągu minionych czterech dni SG wzywała karetkę pogotowia do ośmiu cudzoziemców. Trafili oni do szpitala.
REKLAMA
Czytaj także:
- Na granicy polsko-białoruskiej zmarł żołnierz WOT. "Chciał zaczerpnąć świeżego powietrza"
- Straż Graniczna ukarała turystów mandatami. Zlekceważyli tablice
Praktycznie każdego dnia zdarzały się incydenty. W stronę polskich patroli leciały kamienie i konary drzew. - Jeden z mężczyzn po stronie białoruskiej strzelał do polskich patroli z procy. Uszkodził pojazd służbowy – powiedziała.
Straż Graniczna opublikowała film, na którym widać mężczyznę ubranego w bluzę z kapturem i czarną kominiarkę, który trzyma w ręku procę i stoi w pobliżu polskiej granicy. Nagranie kończy się w momencie, w którym mężczyzna naciąga procę i strzela.
W całym kwietniu na odcinku granicy z Białorusią w Podlaskiem zanotowano ponad 5,3 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. To znaczny wzrost w stosunku do marca, w którym łącznie było ok. 3,4 tys. takich prób.
Zapora na granicy z Białorusią. Są plany rozbudowy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
REKLAMA
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
(PAP)
[ZOBACZ TAKŻE] Róża Thun: pakt migracyjny jest w interesie Polski
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA