Słynny obraz Courbeta na celowniku feministek. Namalowały "MeToo"

Aktywistki ruchu feministycznego namalowały czerwoną farbą napis "MeToo" na słynnym obrazie Gustave'a Courbeta "Pochodzenie świata". Dzieło przedstawia dolną połowę nagiego kobiecego ciała. Organizatorka akcji ogłosiła, że był to performance mający "rzucić wyzwanie historii sztuki".

2024-05-07, 14:14

Słynny obraz Courbeta na celowniku feministek. Namalowały "MeToo"
Aktywistki ruchu feministycznego namalowały "MeToo" na słynnym obrazie Gustave'a Courbeta. Foto: Radio France

Muzeum Centre Pompidou w Metzu podało, że kobiety zniszczyły w sumie pięć prac prezentowanych w ramach wystawy "Lacan. Kiedy sztuka spotyka się z psychoanalizą", pokrywając je czerwoną farbą w spreju.

Podczas zdarzenia miały skandować "MeToo!". Jedno dzieło sztuki zostało skradzione.

Zaatakowane dzieła przekazano do działowi u konserwacji. Kierownictwo muzuem dodało, że obraz Courbeta znajdował się za szkłem.

Najpierw "Mona Lisa", teraz "Pochodzenie świata"

REKLAMA

- Mimo całego naszego szacunku dla ruchów feministycznych jesteśmy zaszokowani, widząc, jak niszczone są dzieła artystów - oświadczyła dyrektorka Centre Pompidou-Metz Chiara Parisi.

Do zorganizowania akcji przyznała się francusko-luksemburska performerka Deborah de Robertis. Jak poinformowała, był to performance, którym chciała "rzucić wyzwanie historii sztuki" poprzez oznaczenie dzieł hasłem "MeToo", tłumacząc, że "to kobiety są początkiem świata".

To nie pierwsze wykroczenie artystki - w 2018 r. została ona ukarana grzywną za rozebranie się w Luwrze przed obrazem "Mona Lisa" Leonarda da Vinci.

Atak na obraz Courbeta. Zatrzymano dwie kobiety

REKLAMA

Paryski prokurator Yves Badorc oznajmił, że w sprawie zdarzenia w Centre Pompidou-Metz zatrzymano dwie dotychczas niekarane kobiety. Śledztwo prowadzone jest w sprawie zniszczenia oraz kradzieży dóbr kultury. Jak dodał, skradziona została jedna praca. Nie wyklucza się, że za kradzieżą dzieła może stać trzecia osoba, która nie została ujęta.

Obraz "Pochodzenie świata" został namalowany w 1866 r. i należy od zbiorów Musee d’Orsay od 1995 r. Jego ostatnim prywatnym właścicielem był francuski psychoanalityk Jacques Lacan.

Na ekspozycji w Centre Pompidou-Metz znajduje się także praca Deborah de Robertis. Jej zdjęcie pod tytułem "Zwierciadło pochodzenia świata" przedstawia artystkę pozującą nago przed obrazem Courbeta. Jest to dokumentacja performance'u zorganizowanego 29 maja 2014 r. w Musee d'Orsay.

Zobacz również:

ms/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej