Zabytkowe dworce po przebudowie. Pilawa i Życzyn znów dostępne dla podróżnych

2024-05-09, 08:28

Zabytkowe dworce po przebudowie. Pilawa i Życzyn znów dostępne dla podróżnych
Wzniesiony w 1877 roku dworzec dawnej Kolei Nadwiślańskiej w Pilawie przeszedł prawdziwą metamorfozę. Foto: PKP SA

Mają ponad sto lat i są zabytkowe, a do tego stały się komfortowe, bezpieczne i przyjazne wszystkim podróżnym. Dworce Pilawa i Życzyn znów obsługują pasażerów. Inwestycje zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Na dworcach w Pilawie i Życzynie wyeliminowano bariery architektoniczne oraz wprowadzono wiele ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami. Dworce stały się również bardziej ekologiczne dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak energooszczędne oświetlenie czy systemy inteligentnego zarządzania budynkami, które optymalizują zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Przebudowy dworców Pilawa i Życzyn to koszt odpowiednio 11,5 mln zł i 9,2 mln zł.

Nawiązanie do historycznego wystroju

Wzniesiony w 1877 roku dworzec dawnej Kolei Nadwiślańskiej w Pilawie przeszedł prawdziwą metamorfozę. Elewacja budynku - w formie muru pruskiego - została poddana renowacji. Elementy drewniane przeszły konserwację, uzupełniono w nich również ubytki, natomiast przestrzenie pomiędzy nimi pokryto tynkiem i pomalowano na biało.

Wykonano także nową konstrukcję drewnianą stropu oraz wymieniono pokrycie dachowe na blachę tytanowo-cynkową. Na elewacji pojawiły się także nowe elementy, takie jak zegary i napisy. Budynek zyskał również iluminację podświetlającą jego bryłę nocą.

Wystrój poczekalni nawiązuje do czasu powstania dworca. Poza stolarką okienną, kasową i drzwiową w kolorze brązowym odtworzona została także boazeria nawiązująca do historycznego wystroju budynku.

Poza tymi detalami wnętrze zaprojektowano dość nowocześnie. Podróżni znajdą w nim gabloty z rozkładem jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W pobliżu poczekalni ulokowano pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i toalety.

Przebudowa dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Oprócz nowych chodników, nawierzchni drogi i elementów małej architektury w sąsiedztwie budynku powstały także wiata rowerowa oraz parking samochodowy.

Uroku dodaje iluminacja nocna

Przebudowę przeszedł również wzniesiony w 1883 roku dworzec Życzyn, znajdujący się w miejscowości Podebłocie. Jest on niemal w całości wykonany z drewna. W ramach zakończonej inwestycji elewacja dworca przeszła jedynie drobne zabiegi konserwacyjne, takie jak malowanie i uzupełnienie ubytków, gdyż jej renowację przeprowadzono w 2013 roku.

Nowością na niej są przestrzenne i podświetlane napisy z nazwą dworca, a także okrągły zegar od strony peronów. Uroku drewnianemu budynkowi dodaje również iluminacja nocna.


Przebudowę przeszedł również wzniesiony w 1883 roku dworzec Życzyn, znajdujący się w miejscowości Podebłocie Przebudowę przeszedł również wzniesiony w 1883 roku dworzec Życzyn, znajdujący się w miejscowości Podebłocie

Sporo zmian czeka na podróżnych wewnątrz budynku. W poczekalni dworca uwagę zwracają ściany pokryte boazerią oraz wyeksponowany historyczny piec kaflowy. Podłogę wykonano częściowo z oryginalnych płytek terakotowych, które uzupełniono gresami o zbliżonym wymiarze, układzie i stonowanej kolorystyce pasującej do zabytkowych elementów.

Przemianę przeszło również bezpośrednie otoczenie dworca. Przy budynku ułożono nową nawierzchnię i wytyczono miejsca parkingowe dla samochodów. Ponadto powstała nowa wiata rowerowa.

PR24/Aleksander Pszoniak/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej