Apel o pomoc dla Strefy Gazy. Miliony ludzi zagrożone klęską głodu
2,2 miliona ludzi cierpi w Strefie Gazy na trzeci stopień braku bezpieczeństwa żywnościowego i przewiduje się, że jeszcze w tym miesiącu, północna część enklawy osiągnie ostatni, piąty stopień, co oznacza klęskę głodu. Średnie dzienne wyżywienie przypadające tam na jedną osobę to 245 kalorii, czyli mniej niż jogurt.
2024-05-09, 14:26
Przedstawiciele Caritas Polska rozmawiają w Jerozolimie na temat zwiększenia wsparcia humanitarnego dla palestyńskiej enklawy. Organizacja nie ma wątpliwości, że izraelska ofensywa w Rafah znacznie pogorszy i tak już krytyczną sytuację cywilów. Palestyńczykom nakazano opuszczenie części tego graniczącego z Egiptem miasta.
Sylwia Hazboun z Caritas Polska mówi o chaosie w związku z atakiem na Rafah. - Jeżeli chodzi o sytuację bezpieczeństwa żywnościowego, czyli jedzenia, które dociera do Strefy Gazy, to tutaj również sytuacja jest bardzo skomplikowana. Każdego dnia może to wyglądać nieco inaczej - czasem zostanie przepuszczonych 200 takich samochodów dostawczych z jedzeniem, a innego dnia kilka. Z całą pewnością można powiedzieć, że ludzie żyją z dnia na dzień - zauważa Sylwia Hazboun.
Posłuchaj
Kierowniczka działu komunikacji Caritas Polska Dominika Chylewska relacjonuje, że rozmowy z Caritas Jerusalem dotyczą między innymi programu "Rodzina Rodzinie". Od 2020 roku działa on w Strefie Gazy. - Dzięki Polakom, którzy włączyli się w ten program, pomoc otrzymało już ponad 350 rodzin. W tym roku wsparcie trafi do kolejnych 215 rodzin - 129 w Gazie i 89 w Rafah. Ta pomoc odbywa się w formie dystrybucji finansowej. Na pomoc w Strefie Gazy Caritas Polska przeznaczy 1,5 miliona złotych - informuje Dominika Chylewska.
Fot. Caritas Polska
REKLAMA
Gaza narażona na klęskę głodu
W mieście Gaza Caritas jest jedyną organizacją działająca bez przerwy. Zablokowany napływ pomocy powoduje, że głód jest jednym z narzędzi wojny Izraela z Hamasem. 2,2 miliona ludzi w Strefie Gazy cierpi na trzeci stopień braku bezpieczeństwa żywnościowego (w skali 1-5). Przewiduje się, że jeszcze w tym miesiącu, północna część Strefy Gazy osiągnie ostatni, piąty stopień, co oznacza klęskę głodu.
Jak można pomóc rodzinom w Strefie Gazy?
- Dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na co miesięczne wsparcie poprzez stronę www.caritas.pl/gaza
- Robiąc przelew BLIK na telefon o treści GAZA przesłany pod numer +48 668 070 000.
- Wpłacając dowolną kwotę na konto: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (Bank PKO BP S.A.) lub 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (Bank Millenium S.A.), tytuł wpłaty: GAZA
- Wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Fot. Caritas Polska
W Strefie Gazy dziennie wyżywienie jednej osoby to 245 kalorii. To mniej niż jogurt. Do tego dochodzą horrendalne ceny żywności. Koszt worka mąki to w przeliczeniu ok. 1600 złotych. Ponadto 97 procent zasobów wodnych na tym terytorium jest niezdatnych do picia.
Szczegółowe informacje na temat możliwości pomocy Strefie Gazy znajdują się na stronie internetowej www.caritas.pl/gaza.
REKLAMA
- Dramatyczna sytuacja w Strefie Gazy. ONZ bije na alarm: zapasy paliwa wystarczą na jeden dzień
- Miliony ludzi głoduje w Strefie Gazy. Rozpaczliwy apel o pomoc
dn/IAR
REKLAMA