Kaszaloty mają swój alfabet. Przełomowe odkrycie naukowców

2024-05-09, 19:10

Kaszaloty mają swój alfabet. Przełomowe odkrycie naukowców
Naukowcy zdefiniowali alfabet fonetyczny kaszalota. Foto: Shutterstock/wildestanimal

Niezwykłe zdolności kaszalotów do modulowania i łączenia dźwięków, które przypominają ludzki język, opisał zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców. Materiał opublikowano w Nature Communications.

Naukowcy zwrócili uwagę, że u zwierząt społecznych komunikacja pomaga podejmować decyzje grupowe i koordynować wspólne zadania - takie jak zdobywanie pożywienia i wychowywanie młodych.

Okazuje się, że kaszaloty to towarzyskie ssaki, które komunikują się ze sobą za pomocą sekwencji "kliknięć". Chociaż wcześniej wykazano, że za pomocą niektórych "kliknięć" zwierzęta te wyrażają swoją tożsamość, naukowcy nie potrafili ustalić niczego więcej na temat ich systemu porozumiewania się.

Alfabet kaszalota. Nagrania 60 waleni

Zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców przeanalizował informacje z projektu Dominica Sperm Whale, który jest największym repozytorium danych na temat kaszalotów.

Badacze zajmowali się nagraniami około 60 różnych waleni z rodziny kaszalotów z terenów wschodnich Karaibów. Wykorzystali je do zdefiniowania tzw. alfabetu fonetycznego kaszalota.

Odkryli, że system komunikacji kaszalotów jest też bardziej złożony i ma większą zdolność przenoszenia informacji. Kombinacja i struktura wytworzonych sekwencji kliknięć zależy od "kontekstu konwersacji" poszczególnych osobników.

Kaszaloty wydają dźwięki podobne do ludzkich 

Autorzy badania zauważyli też, że zwierzęta potrafią łączyć i modulować różne kliknięcia i rytmy, tworząc złożone wokalizacje, podobne do języka ludzkiego.

Chociaż funkcja i znaczenie kombinacji kliknięć są nadal nieznane, autorzy podejrzewają, że działają one na wzór języka komunikacji, który ma potencjał przekazywania znacznej ilości informacji.

Czytaj także:

nature.com/PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej