Wyzwania stawiane przez OZE. Ekspert wskazuje na namiar produkowanej energii

- Potrzebujemy powszechności rozwiązań pozwalających magazynować nadmiar wyprodukowanej w OZE energii, dzięki czemu poprawi się stabilność sieci energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Wskazał w tym kontekście na powiązanie z OZE ciepłowni w miastach powiatowych.

2024-05-10, 20:02

Wyzwania stawiane przez OZE. Ekspert wskazuje na namiar produkowanej energii
Ekspert tłumaczył, na czym polega nadprodukcja energii z OZE i jak można sobie z tym poradzić. Foto: Sahara Prince/ Shutterstock

W wyniku wyłączenia instalacji fotowoltaicznych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne przepada ponad 13000 MWh energii elektrycznej pochodzącej z OZE. W marcu br. takich interwencji dotyczących energii z OZE było kilka. - Źródła odnawialne, czy też "pogodozależne", mają to do siebie, że łatwo je odłączyć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. 

Jak dodał, w tym roku, w okresie słonecznej i bardzo ciepłej majówki przepadła 1/4 energii wyprodukowanej w Polsce z OZE. - Spodziewaliśmy się, że tak będzie. To nie była pierwsza taka sytuacja, takie weekendy były też w kwietniu - zaznaczył.

Miejskie ciepłownie sposobem na stabilność sieci? Ekspert wyjaśnia

Jak mówił, operatorzy odłączyli OZE od sieci dlatego, że "energii elektrycznej w krajowej sieci" było za dużo. To z kolei mogło doprowadzić do przeciążeń i w konsekwencji do niekontrolowanych wyłączeń, a więc - "najgorszego scenariusza", mogącego skutkować blackoutem. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy technologię pozwalającą zmagazynować nadmiar wyprodukowanej z OZE energii. - Są instalacje pilotażowe, jest nasza "ciepłownia przyszłości", gdzie robimy to w dużej skali. Ale potrzebujemy powszechności takich rozwiązań - argumentował. 

REKLAMA

Wskazał na ciepłownie w miastach powiatowych. Ocenił, że ich "elektryfikacja" i wprowadzenie do nich technologii magazynowania energii pomogłoby w ustabilizowaniu sieci energetycznej. 

Czytaj także: 

W audycji także Ekoserwis, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


Posłuchaj

Dr Kamil Kwiatkowski o wyzwaniach stawianych przez nadprodukcję energii z OZE ("Zmiana klimatu"/ Polskie Radio 24) 22:41
+
Dodaj do playlisty

 

W zeszłym roku odrzucono więcej wniosków o przyłączenie źródeł OZE do sieci niż w 2022 - wynika z danych URE. W 2023 r. odmówiono przyłączenia do sieci instalacji o łącznej mocy 83,6 GW, co odpowiada liczbie 7448 odrzuconych wniosków. Dla porównania w 2022 r. odmówiono przyłączenia ponad 51 GW mocy i wydano 7023 odmowy przyłączenia. 

REKLAMA

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

Prowadzący: Katarzyna Dydo

Gość: dr Kamil Kwiatkowski (dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy)

Data emisji: 10.05.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 19.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej