Ekstremalne upały i tropikalne noce. To może być najcieplejsze lato w historii pomiarów

Długoterminowa prognoza IMGW wskazuje, że od czerwca w Polsce będą pojawiać się fale upałów. Temperatura w czerwcu może sięgnąć nawet 36 stopni Celsjusza. 

2024-05-13, 09:27

Ekstremalne upały i tropikalne noce. To może być najcieplejsze lato w historii pomiarów
Według prognozy IMGW, tegoroczne lato w Polsce będzie ekstremalnie ciepłe. . Foto: shutterstock/Anna Nahabed

Jak przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej Grzegorz Walijewski, w czerwcu upały najmocniej odczują mieszkańcy zachodniej części Polski. 

Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza - poinformował rzecznik IMGW. 

Ekstremalne lato

Na tym jednak nie koniec. Kilkudniowe fale upałów będą towarzyszyć Polakom również w lipcu i sierpniu. 

- W kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości. To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - przestrzega Grzegorz Walijewski. 

REKLAMA

Według klimatologów, tego lata w Polsce wystąpią również tropikalne noce. Minimalna temperatura w ich trakcie nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. To może mieć niekorzystny wpływ na ludzki organizm.

- To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się - twierdzi rzecznik IMGW.

Najcieplej w historii pomiarów

Wiele wskazuje na to, że 2024 rok będzie najcieplejszym w historii pomiarów. Miniony kwiecień był jedenastym miesiącem z rzędu, w którym padł rekord temperatur zarówno powietrza, jak i powierzchni oceanów. 

W tym samym tonie wypowiada się Grzegorz Walijewski. 

REKLAMA

Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie, podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych - skomentował. 

Wraz ze wzrostem temperatur mogą pojawić się silne zjawiska pogodowe. Wśród nich wymienia się m.in. burze, silny wiatr i intensywny deszcz z gradem oraz trąby powietrzne.

Czytaj także: 

egz/PAP/ag/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej