Szach i mat w stolicy. Garri Kasparow: mamy więcej powodów do radości niż paniki

2024-05-15, 08:50

Szach i mat w stolicy. Garri Kasparow: mamy więcej powodów do radości niż paniki
Na zdjęciu od lewej: Łukasz Turlej, Garri Kasparow, Łukasz Seweryniak, Magnus Carlsen, Michael Khodarkovsky, Katarzyna Gawlik . Foto: PR/materiały prasowe/Rafal Oleksiewicz

– W Warszawie mieliśmy silnie obsadzony turniej, w którym najstarszym graczem był Magnus Carlsen, a reszta to młodzież. To doskonały znak dla przyszłości tego sportu. Mamy więcej powodów do radości niż paniki – przekonywał gość specjalny turnieju szachowego Garri Kasparow, legenda tej dyscypliny sportu.

  • Turniej Superbet Rapid & Blitz 2024 znowu oczarował. Warszawa przez kilka dni była stolicą światowych szachów
  • Światowa czołówka arcymistrzów szachowych rywalizowała w Warszawie o wygraną w prestiżowym turnieju Superbet Rapid & Blitz 2024
  • Triumfował, jak przed rokiem, wieloletni mistrz świata Magnus Carlsen, trzecie miejsce zajął Jan-Krzysztof Duda
  • Po raz kolejny prawdziwe tłumy kibiców dopingowały i zbierały autografy od szachowych sław z całego świata

– Po tym, co widać było w Warszawie, jestem pewny, że szachy mają świetlaną przyszłość – mówił gość specjalny wydarzenia Garri Kasparow, legenda tej dyscypliny sportu.

Od wtorku do niedzieli w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN oglądaliśmy tłumy zafascynowanych kibiców. Od najmłodszych po seniorów, mających nie tylko okazję oglądać mecze najlepszych szachistów świata, ale też samemu spróbować swych sił w rywalizacji z innymi fanami, czy skorzystać z wielu atrakcji, które czekały na gości Superbet Rapid & Blitz 2024.

– Widać gołym okiem, że szachy są coraz bardziej popularne, a cyfrowe media dają pełen dostęp do najlepszych w każdym momencie. W Warszawie mieliśmy silnie obsadzony turniej, w którym najstarszym graczem był Magnus Carlsen, a reszta to młodzież. To doskonały znak dla przyszłości tego sportu. Mamy więcej powodów do radości niż paniki – przekonywał Kasparow, podkreślając wysoką jakość organizacji polskiego turnieju.

Przypomnijmy, że to już trzecia edycja prestiżowego turnieju rozgrywana w naszym kraju. Za każdym razem wywołuje ona spore emocje.

– Jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć, by taki turniej zawitał do Polski, a teraz mamy już trzecią edycję i co roku dokładane jest coś nowego i ciekawego – zaznacza Łukasz Turlej, sekretarz generalny FIDE. – W tym roku mieliśmy w Warszawie same najgorętsze nazwiska, a walka o triumf toczyła się do ostatniej partii. Do tego dochodzi fantastyczna publika, która w trakcie ceremonii medalowej głośno nagradzała brawami najlepszych. Emocje godne wielkiego szachowego święta – dodaje.

Polski turniej rozpoczął Grand Chess Tour 2024, serię prestiżowych zawodów, która następnie zagości w Bukareszcie (24 czerwca – 6 lipca), Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. Czołowi arcymistrzowie z całego świata walczą o łączną pulę nagród wynoszącą aż półtora miliona dolarów. W Polsce do wygrania było 175 tysięcy dolarów.

– Turniej jest bardzo dobrze zorganizowany, bardzo mi się tutaj podoba, świetna jest także miejscowa kuchnia – podkreśla Wei Yi, arcymistrz z Chin, który przez dwa dni prowadził w klasyfikacji generalnej i dał się wyprzedzić Carlsenowi dopiero ostatniego dnia. – W Polsce widać spore zainteresowanie szachami, i to powinno nas wszystkich cieszyć.

– Dobrze się czuję w Warszawie, cieszę się, że miałem okazję tutaj zagrać – mówi z kolei 17-letni Gukesh Dommaraju, który wygrał Turniej Kandydatów i zagra o mistrzostwo świata. – Widać, że szachy są w Polsce bardzo popularne – dodaje gracz, a jego trener – polski arcymistrz Grzegorz Gajewski – podkreśla: – Turniej Superbet Rapid & Blitz jest znakomitą promocją szachów w Polsce, to świetna sprawa, że mogą u nas zagrać tak znakomici zawodnicy.

Podczas pobytu w Warszawie Garri Kasparow, który jest też politycznym aktywistą i krytykiem Władimira Putina, udzielił wywiadu Polskiemu Radiu 24.

- Putin jest w stanie wojny nie tylko z Ukrainą, ale z wolnym światem - z NATO i Unią Europejską. To egzystencjalne zagrożenie. Musimy działać. Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - powiedział w Polskim Radiu 24 Garri Kasparow.

Przed startem turnieju o jego maturze rozmawialiśmy z Janem-Krzysztofem Dudą: 


/red/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej