Garri Kasparow: musimy działać, Putin to egzystencjalne zagrożenie dla wolnego świata

2024-05-15, 09:05

Garri Kasparow: musimy działać, Putin to egzystencjalne zagrożenie dla wolnego świata
Garri Kasparow . Foto: PAP / Leszek Szymański

- Putin jest w stanie wojny nie tylko z Ukrainą, ale z wolnym światem - z NATO i Unią Europejską. To egzystencjalne zagrożenie. Musimy działać. Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - powiedział w Polskim Radiu 24 Garri Kasparow, aktywista polityczny i były mistrz świata w szachach.

Gość Polskiego Radia 24 był pytany, czy politykę da się porównać do gry w szachy. 

- Mimo że mamy prawo międzynarodowe, musimy sobie zdawać sprawę, że dyktatorzy zawsze je naruszają, gdy tylko widzą, że to służy ich interesom. Dlatego porównywanie polityki do gry w szachy jest zawsze względne. Dyktatorzy nie grają w szachy - powiedział Garri Kasparow.

Posłuchaj

Garri Kasparow o działaniach Rosji i Putina (Temat dnia) 15:18
+
Dodaj do playlisty

Podkreślił, że "dyktatorzy to raczej pokerzyści, a nie szachiści". - Potrafią blefować, mogą cię oszukać, podnosząc stawkę, nawet jeśli mają bardzo słabe karty. Jednocześnie szachy nauczyły mnie bycia obiektywnym. Obiektywizm oznacza, że widzisz rzeczywistość, w jakiej żyjesz, nawet jeśli ona jest smutna - stwierdził. 

Dodał również, iż "nie ma żadnych wątpliwości, że Putin oznacza wojnę". - Nie dlatego, że ja Garri Kasparow tak twierdzę. Po prostu tłumaczę to, co Putin mówi od wielu lat, a co teraz jest absolutnie oczywiste - powiedział. 

"Putin toczy wojnę z wolnym światem"

Jak zaznaczył, Kreml toczy wojnę nie tylko z Ukrainą. - W opinii Putina, która jest powtarzana przez niego i przez rosyjską propagandę, Ukraina jako państwo nie istnieje, naród ukraiński nie istnieje. A on jest w stanie wojny nie tylko z Ukrainą, ale z wolnym światem - z NATO i Unią Europejską. Jest to więc zagrożenie egzystencjalne. To zagrożenie dla tego, w co wierzymy. Zagrożenie dla naszych wartości, dla liberalnego porządku świata, który zapewnił pokój i dobrobyt na dziesięciolecia - wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

- Jestem tutaj, by powiedzieć wam, że musimy działać. Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina. Tu właśnie wkraczają szachy. Jestem gotowy, by stawić czoła rzeczywistości. Nieważne, jak ponura jest ta rzeczywistość - podkreślił Garri Kasparow.

Zaznaczył również, że pracuje nad kolejną książką, i nawiązał do poprzedniej swojej publikacji pod tytułem "Nadchodzi zima".

- Kolejna moja praca będzie opisywała świat po wojnie w Ukrainie. Ma ona mówić o korzeniach wojny, o samozadowoleniu wolnego świata, o braku czujności. Jesteśmy teraz w samym środku zimy. Mam nadzieję, że już sięgnęliśmy dna - podsumował. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Magdalena Skajewska
Gość: Garri Kasparow (aktywista polityczny, były mistrz świata w szachach) 
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 8.13

bartos/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej