Areszt dla byłego sędziego Tomasza S. Sąd zdecydował. "Przesłanki szczególne"

Warszawski sąd zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy wobec byłego sędziego Tomasza S.

2024-05-15, 12:15

Areszt dla byłego sędziego Tomasza S. Sąd zdecydował. "Przesłanki szczególne"
Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec b. sędziego Tomasza S.Foto: PAP/Rafał Guz

Posiedzenie Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w sprawie wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie S. było niejawne.

Sąd w całości przychylił się do wniosku prokuratora o zastosowanie tego środka na okres trzech miesięcy. U podstaw zastosowania tego środka sąd również podzielił argumenty prokuratora, że istnieje ogólna przesłanka stosowania tego środka, bowiem zgromadzony materiał dowodowy w wysokim stopniu uzasadnia popełnienie zarzucanego podejrzanemu czynu - poinformował prok. Artur Kaznowski z Prokuratury Krajowej po wyjściu z sali sądu.

Sąd chce aresztu dla sędziego S. "Przesłanki szczególne"

Dodał, że za zastosowaniem aresztu przemawiały też "przesłanki szczególne, takie jak zagrożenie surową karą, obawa matactwa, ucieczki i ukrywania się, więc w całości wniosek został podzielony".

- S. będzie teraz poszukiwany na szczeblu krajowym i po wpłynięciu dokumentacji do prokuratury niezwłocznie będzie wydany list gończy, a następnie będzie sformułowany i przesłany do sądu okręgowego wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania - zaznaczył prokurator.

REKLAMA

Tydzień temu Prokuratura Krajowa poinformowała, że mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej PK z urzędu rozpoczął czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez sędziego wniosku o azyl polityczny na Białorusi. W środę poinformowano zaś, że PK wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Postępowanie toczy się w oparciu o przepis kodeksu karnego mówiący o udziale w działalności obcego wywiadu i udzielania temu wywiadowi informacji mogących wyrządzić szkodę RP. Sprawę badają także służby specjalne.

Sędzia S. ma uchylony immunitet

W zeszły czwartek Sąd Dyscyplinarny przy NSA uchylił immunitet sędziego, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach.

Sprawa stała się publiczna, gdy - formalnie przebywający od 22 kwietnia do 10 maja na urlopie - sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie objawił się 6 maja na propagandowej konferencji prasowej w Mińsku na Białorusi. Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA poinformowała, że poprosił władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Sędzia powiadomił natomiast, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA "ze skutkiem natychmiastowym". Oświadczenie w tej sprawie zamieścił także w mediach społecznościowych.

REKLAMA

Premier Donald Tusk o dostępie sędziów do informacji niejawnych

We wtorek premier Donald Tusk mówił podczas konferencji prasowej, że rozwiązanie problemu niekontrolowanego dostępu do informacji niejawnych jest też w interesie sędziów i prokuratorów. Zdaniem szefa rządu, potrzebne będzie porozumienie polityczne "pełną gębą", bo pociągnie to za sobą zmianę ustroju sędziowskiego.

Zobacz także:

Tusk podkreślił, że jest to ważne w kontekście sprawy byłego sędziego Tomasza S., który uciekł na Białoruś. Jak mówił, trudno żyć ze świadomością, że 20 tysięcy ludzi ma pełen dostąp do materiałów niejawnych. - Ktoś z nich może być w każdej chwili skaperowany przez obcy wywiad - mówił.

Celem zmian, w opinii premiera, mają być regulacje wskazujące, iż osoby, które - podobnie jak Tomasz S. - mają problemy z finansami, alkoholem czy hazardem, nie powinny mieć dostępu do materiałów niejawnych.

REKLAMA

[POLSKIE RADIO 24] Garri Kasparow: musimy działać, Putin to egzystencjalne zagrożenie dla wolnego świata

PAP, IAR, ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej