Robot zasilany sztuczną inteligencja zdał maturę z polskiego. Pierwszy taki przypadek w historii

2024-05-15, 14:11

Robot zasilany sztuczną inteligencja zdał maturę z polskiego. Pierwszy taki przypadek w historii
Twórcy Prymusa z fundacji Zwolnieni z Teorii chcą udowodnić, że polska edukacja bywa archaiczna. Przeładowany program idzie u nas w parze z masą nauki pamięciowej. Foto: Fundacja Zwolnieni z Teorii

Napędzany sztuczną inteligencją robot Prymus przystąpił do matury z języka polskiego. Napisał pracę w 30 minut, z drobną asystą człowieka przewracającego dla niego kartki arkusza maturalnego. Jego praca została pozytywnie oceniona przez trzech nauczycieli.

"Prymus przygotował się do matury jak każdy polski uczeń - przyswajając podstawę programową oraz tzw. klucz" - poinformował portal spidersweb.pl.

Sztuczna inteligencja miała dostęp do tych samych lektur, ćwiczeń i podręczników co białkowi koledzy. Do tego AI nauczono o tzw. kluczu maturalnym - archaicznym systemie ocen prac maturalnych, od lat ograniczającym kreatywność polskich uczniów.

"Odpowiedzi precyzyjne, słownictwo bogate"

Wyposażony w wiedzę, garnitur, okulary oraz własne pióro, Prymus przystąpił do matury z języka polskiego. Model AI napisał pracę w 30 minut.

"Chociaż pomiędzy nauczycielami były różnice co do oceny wypracowania, każdy z nich przyznał: Prymus bez problemu zdał egzamin, wpisując się w klucz maturalny. AI doskonale wiedziało jakich odpowiedzi oczekują egzaminatorzy, świadomie podążając za systemem ocen. Jego odpowiedzi były precyzyjne, a jego słownictwo bogate i zróżnicowane" - czytamy.

Na starcie są za kolegami z zachodu

Twórcy Prymusa z fundacji Zwolnieni z Teorii chcą udowodnić, że współczesna matura to bzdura. Podkreślają, że polska edukacja bywa archaiczna. Przeładowany program idzie u nas w parze z masą nauki pamięciowej.

"W dobie wszechobecnego internetu, gdzie wszystkie informacje są na wyciągnięcie ręki, a sztuczna inteligencja zdaje maturę, nasi uczniowie już na starcie są za kolegami z zachodu, silniej zorientowanymi na wiedzę praktyczną" - podkreśla portal.

Dlatego fundacja zachęca do podpisania petycji poświęconej reformie edukacji. Według jej przedstawicieli polska szkoła powinna silniej koncentrować się na wiedzy praktycznej, umiejętnościach lekkich (współpraca, empatia) oraz kompetencjach przyszłości.

spidersweb.pl/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej