Wykorzystali paczkomaty InPost. Wyłudzili ogromne pieniądze

2024-05-15, 16:07

Wykorzystali paczkomaty InPost. Wyłudzili ogromne pieniądze
Przestępcy wykorzystywali paczkomaty. Foto: Kseniia Titova/Shutterstock

Trzej mężczyźni za pośrednictwem paczkomatów InPost wyłudzali buty od sprzedawców. Wartość wyłudzonego towaru to ponad 407 tys. zł. Zatrzymano oszustów. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy. 

Oszuści wprowadzali w błąd sprzedających obuwie. Mowa o sposobie płatności, a także odbiorze towarów za pobraniem i zamiaru zapłaty za niego.

Mężczyźni generowali etykiety wysyłkowe zdalne na swoich komórkach, ale posługiwali się numerami telefonów innych osób. W ten sposób przejmowali ich konta w aplikacji InPost. Na tym jednak nie koniec.

Wykorzystali paczkomaty InPost. Wyłudzili ogromne pieniądze

Następnym krokiem oszustów było wprowadzenie w błąd sprzedawców obuwia. Kontaktowali się z nimi przez aplikację Messenger i twierdzili, że przesyłka obuwia nastąpi za pobraniem. Tak naprawdę etykiety generowane dotyczyły przesyłki bez pobrania.

Sprawcy wysyłali przerobione informacje dotyczące wysyłki otrzymane z InPost do nadawców stwarzające pozór przesyłki pobraniowej. Sprawcy odbierali zamówiony towar w paczkomatach na terenie woj. dolnośląskiego, nie płacąc sprzedającym umówionej ceny za kupione obuwie. Następnie towar sprzedawany był innym osobom - wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu.

I tak pokrzywdzeni tracili nawet kilka tysięcy złotych. W jednym przypadku jedna z ofiar jednorazowo straciła ponad 300 tys. zł.

Zatrzymani już z zarzutami

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu prowadzone jest wspólnie z krakowskim Zarządem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W ubiegłym tygodniu śledczy zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 18 do 48 lat. Usłyszeli już zarzuty kilkudziesięciu oszustw. Jeden z nich także zarzut paserstwa.

W przypadku podejrzanego 48-latka prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju. Z kolei dwóch pozostałych zastosowano izolacyjny środek zapobiegawczy na okres trzech miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dołączane są kolejne postępowania dotyczące poszczególnych oszustw na szkodę klientów InPost, prowadzone w różnych jednostkach prokuratury na terenie kraju - ujawniono.

Zobacz także:

POwNS/sb

Polecane

Wróć do strony głównej