Zamach na premiera Słowacji. Ambasador w Bratysławie przekazał ustalenia dot. napastnika

2024-05-15, 17:30

Zamach na premiera Słowacji. Ambasador w Bratysławie przekazał ustalenia dot. napastnika
Kim jest sprawca zamachu na premiera Słowacji?. Foto: -/AFP/East News

- Zamachowiec to emeryt, osoba w wieku lat 70-71. Jak rozumiem - sądząc po imieniu typowo słowackim, Juraj - mowa o obywatelu Słowacji - powiedział w Polskim Radiu 24 ambasador RP w Bratysławie Maciej Ruczaj.

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Doszło do tego przed domem kultury w miejscowości Handlová na zachodzie kraju, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd. Strzały padły, gdy premier Fico wyszedł do ludzi. Wiadomo, że co najmniej jedna z kul trafiła szefa słowackiego rządu w brzuch. Jak informują słowackie media, ranny został przewieziony do szpitala, a napastnika zatrzymała policja. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował ambasador Polski w Bratysławie Maciej Ruczaj.

Maciej Ruczaj o zamachu na Roberta Ficę: Słowacja jest w szoku

Dyplomata wyjaśnił, że Słowacja jest w szoku. Politycy wszystkich liczących się sił potępili zamach, zaapelowano o uspokojenie emocji politycznych i zgodę narodową. W tym samym czasie jednak pojawiły się także zarzuty o zbyt agresywną kampanię polityczną i dążenie do polaryzacji społecznej.

Zapytany o zamachowca, Maciej Ruczaj przedstawił ustalenia słowackich mediów. - Mowa o emerycie, osobie w wieku lat 70-71, podano nawet miasto pochodzenia, to Levice w regionie nitrzańskim - to miejsce odległe o kilkadziesiąt kilometrów od miasteczka Handlová, gdzie doszło do zamachu - mówił ambasador.

- Jak rozumiem - sądząc po imieniu typowo słowackim, Juraj - mowa o obywatelu Słowacji. To w tej chwili wszystko [co wiadomo] - dodał.

Zamach na premiera Słowacji. "Emocje są wielkie"

Dyplomata starał się uniknąć odpowiedzi na pytanie o konsekwencje tego zdarzenia dla słowackiej polityki. Jak wyjaśnił - emocje są duże i na razie "nie należy traktować wszystkich słów, które padają, jako zupełnie ważnych czy wiarygodnych, bo wszyscy są przede wszystkim zszokowani".

- Pojawia się coraz więcej wezwań do pokoju, przede wszystkim do zajęcia się tym, co najważniejsze, czyli wyjaśnienia tego wydarzenia i dbania o zdrowie premiera Ficy. A cała reszta pewnie pojawi się później - ocenił Ruczaj.

Słowackie media o zamachowcu

Słowacka prokuratura wszczęła postępowanie wobec sprawcy zamachu na premiera Roberta Ficę pod kątem usiłowania zabójstwa. Słowackie media piszą, że sprawcy grozi od 25 lat więzienia do dożywocia.

Według nich był to 71-letni poeta Juraj Cintula. Miał strzelać z legalnie posiadanej broni. Słowacka policja nie wystosowała dotąd oficjalnego komunikatu w sprawie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Maciej Ruczaj, ambasador RP w Bratysławie: na Słowacji panują wielkie emocje, pojawiają się apele o spokój i zgodę polityczną ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 4:39
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Maciej Ruczaj (ambasador w Republice Słowackiej)
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 17.06

IAR/Polskie Radio 24/jmo/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej