Fico "na granicy życia i śmierci". Orban martwi się o Słowację

2024-05-17, 09:16

Fico "na granicy życia i śmierci". Orban martwi się o Słowację
Viktor Orban: Robet Fico jest na granicy życia i śmierci. Foto: JONAS ROOSENS/HOLLANDSE HOOGTE/East News

Na antenie węgierskiego radia państwowego premier Viktor Orban stwierdził, że martwi się o Słowację po ataku na szefa rządu tego kraju, Roberta Ficę. Polityk, jak stwierdził, jest "na granicy życia i śmierci".

Orban dodał, że modli się za Ficę. - Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia i pracy - powiedział. Według węgierskiego premiera, nawet jeśli Robert Fico wyzdrowieje, to będzie wyłączony z polityki w czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

- A te wybory zadecydują nie tylko o obsadzie Europarlamentu, lecz także - obok wyborów w USA - mogą przesądzić o przebiegu wojny i nastania pokoju w Europie. W tej sytuacji bardzo przydałby nam się Robert Fico i spokojna Słowacja - ocenił szef węgierskiego rządu.

Posłuchaj

Stan słowackiego premiera bardzo ciężki, ale stabilny. Relacja Piotra Piętki (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Zamach na Ficę. Co postanowią lekarze?

W poniedziałek słowaccy lekarze omówią stan zdrowia premiera Roberta Ficy i ustalą, czy rannego premiera można przetransportować ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy do Bratysławy.

Postrzelony w środę Robert Fico jest w poważnym, ale stabilnym stanie. Prezydent-elekt Peter Pellegrini poinformował, że wczoraj krótko z nim rozmawiał.

Zarzuty dla sprawcy

71-letniemu zamachowcowi Jurajowi C. postawiono wczoraj zarzuty. Za usiłowanie zabójstwa z premedytacją osoby podlegającej ochronie grozi mu nawet dożywocie.

Umieszczono go w celi aresztu śledczego w Nitrze. Policja nałożyła embargo na informacje dotyczące śledztwa.

Słowaccy dziennikarze doszukali się w archiwach miejscowej bezpieki, że w czasach komunizmu Juraj C. był rozpracowywany przez funkcjonariuszy. Otwarcie wypowiadał się przeciwko reżimowi i otrzymał od służb pseudonim "Dżuro".

[JEDYNKA] "Ochrona VIP-ów już została wzmocniona". Polskie służby wyciągają wnioski po zamachu na Słowacji

ms/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej