Gruzja zamknie sobie drogę do UE? Kontrowersje wokół ustawy
- Ponieważ sytuacja w Gruzji jest w tej chwili wybuchowa, postanowiliśmy przekazać gruzińskim władzom bardzo precyzyjną wiadomość, że swoimi działaniami mogą bardzo poważnie narazić na szwank, a w zasadzie zablokować rozmowy Gruzji o członkostwie w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Bogdan Klich (Koalicja Obywatelska).
2024-05-17, 12:25
We wtorek partia rządząca Gruzińskie Marzenie przegłosowała kontrowersyjną ustawę o tzw. agentach zagranicznych (o przejrzystości wpływów). Nowe prawo przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. budżetu z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do rejestru agentów obcego wpływu. Ustawa jest również nazywana "rosyjską".
Klich: zorganizowane społeczeństwo zagrożeniem dla władz
Bogdan Klich był członkiem delegacji europejskich parlamentarzystów, która odwiedziła Tbilisi. Jego zdaniem, celem przegłosowanych przez gruziński parlament regulacji o tak zwanych agentach zagranicznych jest osłabienie sił, które mogą zagrażać rządzącej w kraju partii Gruzińskie Marzenie. - Chodzi nie tylko o media, ale całe społeczeństwo obywatelskie, NGOsy, które działają fantastycznie. Gruzja ma najwięcej stowarzyszeń i organizacji na głowę mieszkańca w całej Europie - przypominał senator.
- Opozycja jest podzielona, partie polityczne są słabe, nie stanowią zagrożenia, ale zorganizowane społeczeństwo gruzińskie stanowi zagrożenie dla rządzących, dlatego mamy próbę jego osłabienia, pokazania, że jest finansowana z zagranicy, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - wyjaśniał gość audycji.
Bogdan Klich przypominał, że status kandydata do UE został przyznany Gruzji w grudniu ub. roku. - Jeżeli w ciągu pół roku po takim wielkim wydarzeniu dzieją się takie rzeczy, to znaczy, że władza nie jest do końca zainteresowania członkostwem w Unii. Tego typu działania godzą w fundamenty unijnych wartości, takich jak niezależna media i wolność zrzeszania się - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
Od miesiąca trwają protesty Gruzinów, sprzeciwiających się wprowadzeniu przepisów. Wycofania ustawy chcą między innymi gruzińskie organizacje pozarządowe. W liście podpisanym przez 120 organizacji wskazano, że przepisy wzorowane na rosyjskim prawie represyjnym stały się symbolem "przemocy rządu wobec narodu, zastraszania i zdrady państwa".
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
REKLAMA
Gość: Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej
Data emisji: 17.05.2024
Godzina emisji: 09.33
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA