Naukowcy rozwiązali zagadkę egipskich piramid? Znaleźli wyjaśnienie

2024-05-17, 17:25

Naukowcy rozwiązali zagadkę egipskich piramid? Znaleźli wyjaśnienie
Jak powstały egipskie piramidy? Amerykańscy naukowcy uważają, że rozwiązali zagadkę. Foto: Liya_Blumesser/shutterstock

Amerykańscy naukowcy uważają, że rozwiązali zagadkę powstania egipskich piramid. Starożytne budowle miały zostać zbudowane w pobliżu rzeki i to transport rzeczny miał być kluczowy w ich budowie.

Badacze z Uniwersytetu Północnej Kalifornii Wilmington znaleźli dowody na to, że antyczne struktury powstały wzdłuż odnogi Nilu, która z czasem została zasypana.

Piramidy znajdowały się nad rzeką

Naukowcy z różnych części świata od dłuższego czasu spekulowali, że transport rzeczny mógł być wykorzystany przy budowie piramid - tłumaczyłoby to, w jaki sposób starożytni Egipcjanie byli w stanie transportować ciężkie kamienne bloki, narzędzia i ludzi.

Brakowało jednak dowodów na to, że starożytne piramidy rzeczywiście zostały zbudowane w pobliżu rzeki. Badacze z Uniwersytetu Północnej Kalifornii Wilmington twierdzą jednak, że takie dowody znaleźli. Analizowali historyczne mapy, wykorzystali też nowoczesne technologii satelitarne i radarowe.

Posłuchaj

Jak powstały egipskie piramidy? Amerykańscy naukowcy uważają, że rozwiązali zagadkę. Relacjonuje Karol Surówka (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Zebrane dane miały pokazać, że 31 piramid, włącznie ze zbudowanymi cztery tysiące lat temu piramidami w Gizie, rzeczywiście kiedyś znajdowało się nad rzeką. Miała to być duża odnoga Nilu, która została zasypana tysiące lat temu w wyniku suszy albo burzy piaskowej.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej