Prowokacja w Berlinie. Rosyjska flaga nad Reichstagiem

2024-05-18, 22:10

Prowokacja w Berlinie. Rosyjska flaga nad Reichstagiem
Prowokacja w Niemczech. Flaga Rosji nad Reichstagiem. Foto: Shutterstock/A. Emson, screen X

Rosyjska flaga pojawiła nad niemieckim Reichstagiem, gdy Rosja obchodziła Dzień Zwycięstwa. Policja namierzyła mężczyznę, który dronem z flagą przeleciał nad historycznym budynkiem.

Propagandową akcję przeprowadził Ukrainiec, zwolennik rosyjskiej agresji. Chodziło nie tylko o datę, ale również o miejsce. Związek Sowiecki wykorzystywał zdjęcie radzieckiej flagi zatkniętej na budynku Reichstagu jako symbol zdobycia Berlina.

Berlin. Flaga Rosji nad Reichstagiem

Sowieci zawiesili flagę na budynku Reichstagu 30 kwietnia 1945 roku, ale zdjęcie, które obiegło potem cały świat, zostało zrobione później, z innymi żołnierzami niż ci, którzy rzeczywiście flagę zawiesili.

Sprawca ostatniego incydentu chciał wykorzystać podobną symbolikę. Musiał jednak złamać zakaz lotów, który obowiązuje w promieniu ponad pięciu kilometrów od budynków organów władzy Niemiec.

Reichstag stoi niedaleko Bundestagu i Urzędu Kanclerskiego.

Wcześniej namalował literę Z

Mężczyzna wystartował drona tuż przy symbolicznym budynku, od razu został namierzony przez policję. O sytuacji stało się głośno teraz, bo dopiero w ten weekend nagranie z akcji trafiło do internetu.

Według portalu "t-onilne" drona wypuścił ten sam mężczyzna, który niedawno zniszczył ukraińskie symbole w Poczdamie i namalował tam literę Z - symbol rosyjskiej agresji.

Posłuchaj

Rosyjska flaga nad Reichstagiem (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

IAR/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej