Zdobycie tego miasta to priorytet Rosjan. Będą kolejne ataki

2024-05-19, 11:31

Zdobycie tego miasta to priorytet Rosjan. Będą kolejne ataki
Rosjanie kilka dni temu weszli do części dzielnic Wowczańska. Foto: Twitter/Oriannalyla 🇺🇦 @Lyla_lilas

Rosjanie już od ponad tygodnia prowadzą ofensywę w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Chcą zdobyć miasto Wowczańsk. Zdaniem ukraińskich władz i ekspertów - przygotowują kolejną falę szturmów.

Po tym, jak Rosjanie kilka dni temu weszli do części dzielnic Wowczańska, brak jest informacji o tym że przesunęli się dalej. Z dostępnych danych wynika jednak, że mogą oni próbować okrążyć miasto, nie zrezygnują z dalszych ataków.

Jak ocenia ekspert do spraw wojskowych Ołeksandr Musijenko Sytuacja w obwodzie charkowskim nieco się pogorszyła. Wróg prowadzi tam działania szturmowe. Trwają zaciekłe walki, ukraińskim żołnierzom jest trudno, ale powstrzymują uderzenia.

Planowana ofensywa Rosjan?

Jak czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Badań nad Wojną - zdobycie Wowczańska jest dla Rosjan zadaniem priorytetowym, bowiem stworzyłoby to im dogodną platformę do dalszej ofensywy.

Ataki Rosjan trwają też na wschodnich rubieżach obwodu charkowskiego w kierunku Kupiańska. Terenem zaciekłych walk pozostaje też Donbas - szczególnie linia frontu na zachód od Awdijiwki, Bachmutu i Marjinki.

Posłuchaj

Rosjanie już od ponad tygodnia prowadzą ofensywę w obwodzie charkowskim (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej