Paradoks. Rola Stalina w rosyjskiej świadomości zbiorowej

2024-05-20, 13:00

Paradoks. Rola Stalina w rosyjskiej świadomości zbiorowej
Dr Pieczyński: paradoksem rosyjskiej mentalności jest to, że Stalin bywa też usprawiedliwiany za politykę wewnętrzną i wielki terror. Foto: De Visu/Shutterstock

- Władimir Putin nie chwali wprost Józefa Stalina. W różnych kwestiach związanych ze stalinizmem bywa symetrystą. Przyznaje, że Stalin był despotą, ale rozgrzesza go za politykę zagraniczną ZSRR. Paradoksem rosyjskiej mentalności jest to, że Stalin bywa też usprawiedliwiany za politykę wewnętrzną i wielki terror - mówił w Polskim Radiu 24 rusycysta dr Maciej Pieczyński, autor książki "Stalin wiecznie żywy. Obraz czerwonego cara we współczesnej publicystyce, literaturze i teatrze rosyjskim".

W swojej książce Maciej Pieczyński przedstawia obraz Stalina we współczesnej rosyjskiej publicystyce, literaturze faktu oraz w dokumentalnym dramacie i teatrze. Żeby zrozumieć, skąd bierze się wzrost popularności sowieckiego dyktatora w Rosji, trzeba bowiem przyjrzeć się głębokim korzeniom kultu jednostki w kulturze rosyjskiej.

Jednocześnie autor pokazuje, że neostalinizm niejednokrotnie ma oddolny charakter i często jest jedynie wykorzystywany, a nie kreowany przez putinowskie władze.

Posłuchaj

Rola Stalina w rosyjskiej świadomości zbiorowej (Życie z duszą czy bez) 23:38
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Życie z duszą czy bez

Prowadzi: Filip Memches

Gość: dr Maciej Pieczyński (rusycysta, Uniwersytet Szczeciński).

Data emisji: 19.05.2024

Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej