Szokujący widok w Gnieźnie. Nad miastem przeszło gradobicie, ulice wyglądają jak rwące potoki

2024-05-20, 14:47

Szokujący widok w Gnieźnie. Nad miastem przeszło gradobicie, ulice wyglądają jak rwące potoki
Podnieśli stopień alertów burzowych. W Gnieźnie pogodowy armagedon. Foto: Fot. Rafał Muniak (Radio Poznań)

W kilku powiatach w Polsce obowiązuje już trzeci stopień alertów w związku z silnymi burzami. Niebezpieczna pogoda wkroczyła do Polski. W Gnieźnie spadł grad. Niektóre ulice wyglądają jak potoki. Ze skutkami nawałnicy walczą strażacy. 

W związku z dzisiejszymi burzami do 14.00 strażacy odebrali 208 zgłoszeń związanych z podtopieniami dróg i budynków. Poinformował o tym rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w Gnieźnie, gdzie strażacy odebrali około stu zgłoszeń - podkreślił rzecznik.

Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu oraz gradu, przeszła ok. południa. Na zdjęciach publikowanych m.in. przez lokalne media i mieszkańców w mediach społecznościowych widać ulice miast, które są białe od ilości gradu, jaki spadł.
Oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej powiedział, że do ok. godz. 13.30 strażacy z samego Gniezna i najbliższej okolicy odebrali już ponad 50 zgłoszeń. Zastrzegł jednak, że liczba ta stale wzrasta.

Dyżury powiedział, że zgłoszenia dotyczą przede wszystkim podtopień piwnic i mieszkań.
Na razie nie ma informacji o jakiejkolwiek poszkodowanej osobie.

Ostrzeżenie przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że podniesiono stopień ostrzeżeń przed burzami. Alerty trzeciego stopnia wydano dla powiatów z następujących województw:

  • wielkopolskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • lubuskiego.

W tych regionach synoptycy ostrzegają nie tylko przed silnymi burzami z ulewnymi opadami do 80 mm, ale także przed porywistym wiatrem do 70 km/h oraz gradem.

Pogodowy armagedon w Gnieźnie. Ulice jak rzeki

Burza w Gnieźnie pojawiła się po godzinie 12 - wynika z informacji IMGW. Spadł nie tylko deszcz, ale także grad o średnicy do trzech centymetrów. Nie odnotowano silnych porywów wiatru.

W mediach społecznościowych udostępniono nagrania, na których widać Gniezno po przejściu nawałnicy. Niektóre ulice są zalane.

Kilka zdjęć po gradobiciu udostępniła także Sieć Obserwatorów Burz, która poinformowała o możliwych zalaniach i podtopieniach.

Burze niemal w całej Polsce

W poniedziałek burze wystąpią nie tylko na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego.


Posłuchaj

Oberwanie gradowej chmury w Gnieźnie (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą: większości powiatów woj. zachodniopomorskiego, w północnej części woj. lubuskiego, południowej części woj. pomorskiego, północnej części woj. wielkopolskiego, całych województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, północnej części woj. mazowieckiego oraz w większości powiatów woj. podlaskiego.

Natomiast w południowej części kraju ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w południowej części woj. małopolskiego, całym woj. podkarpackim, południowej części woj. lubelskiego oraz południowych powiatach woj. śląskiego.

Czytaj także: 

IMGW/X/PAP/sb

Polecane

Wróć do strony głównej