Zmiany w sądownictwie. Bodnar: nie ma zagrożenia praworządności

2024-05-20, 15:13

Zmiany w sądownictwie. Bodnar: nie ma zagrożenia praworządności
Bodnar dla Polskiego Radia - zmieniła się atmosfera dotycząca sądownictwa. Foto: PAP/Art Service

Wraz ze zmianą rządu zmieniła się sytuacja w sądownictwie i nie ma już zagrożenia dla praworządności - powiedział Polskiemu Radiu minister sprawiedliwości Adam Bodnar. 

Szef resortu sprawiedliwości przedstawi też ten argument na konferencji w Brukseli zatytułowanej "Przywracania praworządności i ładu konstytucyjnego w Polsce". Seminarium zbiega się w czasie z jutrzejszą, unijną naradą, na której Komisja ma poinformować o chęci zakończenia procedury z artykułu 7 unijnego traktatu przeciwko Polsce. 

- Zbieżność dat jest nie przypadkowa. Liczmy na to, że po tym wniosku Komisji Europejskiej będzie dobra dyskusja że państwa członkowskie docenią to co jest do tej pory - powiedział Polskiemu Radiu minister sprawiedliwości.

Bodnar: zmiany w sądownictwie zajmą więcej czasu

Adam Bodnar podkreślił, że proces legislacyjny zmian w sądownictwie zajmie więcej czasu, bo musi być przeprowadzony w sposób porządny. - Czyli z zaangażowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Też nie mamy oczywiście gwarancji, w jaki sposób zachowa się prezydent jeśli chodzi o poszczególne ustawy. Natomiast nic nas nie zwalnia z odpowiedzialności, żeby te ustawy przeprowadzić najpierw przez rząd, ale przy odpowiednim zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego - powiedział minister sprawiedliwości.

Posłuchaj

Bodnar dla Polskiego Radia - zmieniła się atmosfera dotycząca sądownictwa (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Procedurę z artykułu 7 unijnego traktatu Komisja Europejska rozpoczęła przeciwko Polsce procedurę z artykułu 7 w grudniu 2017 roku. Głównym powodem były zmiany w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Czytaj także:

dn/IAR/Beata Płomecka

Polecane

Wróć do strony głównej