PiS stracił sejmik podlaski. Kaczyński: to "zemsta Jurgiela", konsekwencje były konieczne

2024-05-20, 17:14

PiS stracił sejmik podlaski. Kaczyński: to "zemsta Jurgiela", konsekwencje były konieczne
Jarosław Kaczyński stwierdził, że Krzysztof Jurgiel jest "w oczywisty sposób" winny stracie przez PiS władzy w sejmiku w woj. podlaskim. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński, PAP/Radek Pietruszka

To Krzysztof Jurgiel - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - stoi za tym, że PiS utracił władzę w woj. podlaskim. W związku z tym musiały być wyciągnięte konsekwencje - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Według niego Jurgiel chciał się w ten sposób zemścić na partii.

Rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek poinformował w czwartek, że Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka tego ugrupowania b. ministra rolnictwa, obecnego europosła Krzysztofa Jurgiela. Nie poinformował o powodach takiej decyzji szefa partii.

Krzysztof Jurgiel zawieszony w PiS. "Nie dostałem decyzji"

Krzysztof Jurgiel powiedział w piątek, że nie otrzymał żadnej oficjalnej decyzji ze strony władz PiS. - Do tej chwili nie otrzymałem żadnego postanowienia o zawieszeniu - podkreślił. Dodał, że "nie zna powodów i nie wie, za co formalnie ma odpowiadać".

Prezes PiS ocenił w poniedziałek, że jego partia utraciła władzę w samorządzie województwa podlaskiego w wyniku "zemsty Jurgiela". Według niego, europoseł miał mieć żal o to, że nie znalazł się na liście kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - On w oczywisty sposób stoi za tym, że utraciliśmy władzę w woj. podlaskim, w związku z tym musiały być wyciągnięte konsekwencje - podkreślił lider PiS.

Jak dodał, Jurgiel miał odgrażać się kierownictwu PiS, że "pożałują tej decyzji". - Można powiedzieć, że dotrzymał słowa - zaznaczył. - Wygraliśmy w sejmiku, mieliśmy większość, w ostatnim momencie okazało się, że tej większości nie ma - podkreślił.

PiS stracił władzę w sejmiku woj. podlaskiego. "Zemsta Jurgiela"?

Dwa tygodnie temu ugrupowania koalicji rządowej, wsparte przez dwoje radnych PiS, doprowadziły do wyboru nowego przewodniczącego podlaskiego sejmiku, a później zarządu tego regionu. W ten sposób Zjednoczona Prawica, sprawująca władzę w tym sejmiku w minionej kadencji, straciła tę władzę, choć po wyborach miała połowę mandatów w 30-osobowym sejmiku.

Marszałkiem nowej kadencji został Łukasz Prokorym (KO). Na wicemarszałków zgłosił on Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego - oboje dostali się do sejmiku z listy PiS, w poprzedniej kadencji byli członkami zarządu województwa. W tajnym głosowaniu dostali po 16 głosów za, 14 przeciw. Pozostałe dwa miejsca w zarządzie województwa przypadły Trzeciej Drodze i KO. Trzecia Droga ma również przewodniczącego sejmiku.

Jurgiel był ministrem rolnictwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego w latach 2005-2006 i 2015-2018. Od 2019 roku jest europosłem PiS. Został wybrany w okręgu obejmującym woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej