Obniżka cen. Niższe rachunki dostaną mieszkańcy jednego miasta

2024-05-21, 15:48

Obniżka cen. Niższe rachunki dostaną mieszkańcy jednego miasta
Prezydent trzaskowski ma nadzieję, że w czerwcu wniosek zostanie przegłosowany. Foto: Shutterstock/Margy Crane

Ceny odbioru odpadów w Warszawie zostaną obniżone. Prezydent Rafał Trzaskowski poinformował, że złożył w tej sprawie wniosek do Rady Warszawy.

Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej powiedział, że w projekcie uchwały dotyczącej opłat za odbiór odpadów kwota ta ma być niższa o 15 proc. dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej oraz 30 proc. dla mieszkańców domów wielorodzinnych.

Dodał, że radni dostali również projekt uchwały zwiększającej maksymalne stawki za przejazdy taksówkami. Zaznaczył, że oba projekty uchwał realizują jego obietnice z kampanii wyborczej. 

Stawki w Warszawie obecnie są naliczane od rodzaju zabudowy - obecnie wynoszą odpowiednio 107 zł dla domów jednorodzinnych i 85 zł dla mieszkań w blokach.

- Ta obniżka będzie tymczasowa - podkreślił prezydent Trzaskowski.

Posłuchaj

IAR/ Adam Abramiuk: Prezyden Trzaskowski mówi, że obniżka cen odbioru odpadów jest na razie tymczasowa (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Mniej śmieci w stolicy

Wcześniej Agnieszka Jakubowska, dyrektor stołecznego Biura Gospodarowania Odpadami (BGO) wyjaśniła, że zamiast zakładanego wzrostu ilości odpadów - m.in. w związku z napływającymi z Ukrainy uchodźcami - w 2022 r statystyczny mieszkaniec stolicy wytworzył o 5 kg mniej odpadów niż w 2021 r. co sprawiło, że w Warszawie ilość odpadów komunalnych zmniejszyła się w 2022 r. o 2,5 proc. w odniesieniu do 2021 r., za to było ich o 2,5 proc. więcej, niż w r. 2020. Natomiast w 2023 r. ich ilość wzrosła o 2 proc. w porównaniu do 2022 r.

"Ilość odebranych odpadów ma bezpośredni związek z wysokością kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów" - podkreśliła dyrektor BGO dodając, że te okoliczności sprawiły, że nie sprawdziły się prognozy i powstały nadwyżki.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej