"50 mld zł na uzbrojenie". Szef MON w Sejmie o bezpieczeństwie Polski

2024-05-22, 11:40

"50 mld zł na uzbrojenie". Szef MON w Sejmie o bezpieczeństwie Polski
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wystąpienia w Sejmie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w środę w Sejmie informację na temat bezpieczeństwa Polski. Podkreślił potrzebę współdziałania wszystkich sił politycznych na rzecz bezpieczeństwa. Wśród poruszonych zagadnień były rosnące wydatki na obronność kraju.

- W obliczu największego zagrożenia dla suwerenności Polski od zakończenia II wojny światowej bezpieczeństwo jest nie tylko racją stanu, jest najważniejszym zadaniem w tej kadencji - mówił wicepremier.

Dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa wymaga współpracy wszystkich sił politycznych, rządu i prezydenta, współdziałania parlamentu i wsparcia ze strony samorządu.

- Różni nas bardzo wiele, w Polsce i na tej sali toczymy spory polityczne, ale zasada, która powinna nam przyświecać, niezależnie jakie stronnictwo reprezentujemy, to współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa - powiedział.

Walka z sabotażem

Szef resortu obrony podkreślił, że codziennie polskie służby podejmują działania na rzecz walki z aktami sabotażu skierowanymi przeciwko państwu polskiemu. Poinformował, że w ostatnich dniach zatrzymywane są osoby, podejrzewane o sabotaż, dywersję, które chciały podpalać obiekty o charakterze strategicznym lub działać na szkodę państwa polskiego.

Minister obrony narodowej zapowiedział, że polskie państwo będzie bezwzględne wobec zdrajców. - Będziemy walczyć ze wszystkimi zdrajcami narodu i państwa polskiego, którzy wybrali inną drogę niż służba ojczyźnie - zadeklarował szef MON. Mówił, że państwo polskie jest silne wobec tych, którzy zagrażają jego bezpieczeństwu i je zdradzają.

- Nie ma miejsca na litość i nie ma miejsca na jakiekolwiek taryfy ulgowe dla tych, którzy wybrali drogę na wschód - zapowiedział. Dodał, że rząd będzie budował silniejsze służby na wschodniej granicy. Od 1 lipca w 16 województwach będą oddziały ABW.

Minister zapowiedział także, że nowe inspektoraty Służby Kontrwywiadu Wojskowego powstaną w kolejnych miastach - Olsztynie, Rzeszowie, Wrocławiu i prawdopodobnie Bydgoszczy.

Tarcza Wschód

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że nasz kraj musi zbudować silną obronę militarną na granicy wschodniej.

- Tu są zapóźnienia, to prawda, lepiej było podjąć tę decyzje dwa lata temu, ale nigdy nie jest za późno, żeby robić dobre rzeczy - powiedział. Stąd też - jak tłumaczył - decyzja o przygotowaniu narodowego planu obronności i odstraszania pod nazwą "Tarcza Wschód".

- W ramach programu Tarcza Wschód na granicy zgromadzony zostanie różnego rodzaju sprzęt fortyfikacyjny, ale to także nowe technologie, służące do monitoringu i działań rozpoznawczych - podkreślił.

Więcej inwestycji

Jak powiedział szef MON, Agencja Uzbrojenia zawarła 40 umów na łączną wartość ok. 50 mld zł. 23 umowy to umowy z kontrahentami krajowymi.

Przed wystąpieniem w Sejmie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na dostawę czterech statków powietrznych dla systemu aerostatów radiotechnicznych "Barbara". Będą stacjonowały na posterunkach wzdłuż wschodniej oraz północno-wschodniej granicy Polski. Wartość umowy to około 960 milionów dolarów.

Nawiązując do istotnych umów zbrojeniowych, Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że niedługo Polska podpisze ze Stanami Zjednoczona umowę na zakup manewrujących pocisków rakietowych JASSM-ER o zasięgu 1000 km. - Wszyscy wiedzą, co to znaczy, jaki to jest zasięg i jak zwiększa to bezpieczeństwo państwa polskiego - powiedział.

Szef MON mówił również o programie wyposażenia indywidualnego żołnierzy, wskazując, że wcześniej nie było "strategicznego myślenia" w tym kierunku. Jak wskazał, na wyposażenie żołnierzy w tym roku przesunięte zostało 0,5 mld zł, zaś w ciągu najbliższych dwóch lat na ten cel zarezerwowano 1,5 mld zł.

Cyberbezpieczeństwo

Minister wskazał, że coraz więcej jest ataków w cyberprzestrzeni. Dodał, że w ubiegłym roku odnotowano ich ponad 80 tysięcy, a w tym roku może ich być dwa raz więcej. - Dlatego wzmacniamy wojska obrony cyberprzestrzeni - zadeklarował.

Poinformował, że kończą się przygotowania utworzenia Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. - Wojsko będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, nie będzie w żaden sposób zapóźnione, będzie iść z duchem czasu i postępu - zapewnił.
Ponadto, Kosiniak-Kamysz poinformował, że podjął decyzję o utworzeniu Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa, żeby ułatwić współpracę pomiędzy Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni, Żandarmerią Wojskową, jak i wojskowymi służbami specjalnymi.

- Efektywność wymiany informacji jest gwarancją ochrony polskiej cyberprzestrzeni - dodał.

Szef MON mówił również o tworzeniu wojsk bezzałogowych. Jak zapowiedział, w polskiej armii będą setki tysięcy dronów, statków bezzałogowych: powietrznych, lądowych, nawodnych i podwodnych; w każdej dywizji, brygadzie, we wszystkich jednostkach, we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych.
Kosiniak-Kamysz mówił też o budowie wojsk medycznych, które - jak ocenił - mogą być wizytówką Rzeczpospolitej i być uruchamiane we wszystkich akcjach NATO i UE.

Konieczne planowanie

W sejmowej debacie nad stanem bezpieczeństwa szef MON nawiązał do audytu, z którego ustalenia resort przedstawił dzień wcześniej na niejawnym posiedzeniu senackiej komisji obrony.

- Zastaliśmy brak aktualnych dokumentów strategiczno-planistycznych – powiedział, Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednocześnie dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie "za przyjęcie wniosku o nakreślenie nowej strategii bezpieczeństwa narodowego i zadeklarował współpracę z BBN nad nową strategią.

- Nie ma budowy silnej armii bez wieloletniego planu – powiedział wicepremier, przypominając, że niektóre planowane zakupy mają być realizowane do 2035 r. – za kolejnych kadencji parlamentu i przy innym prezydencie.

Debatę obserwowali prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk i najwyżsi dowódcy z szefem Sztabu Generalnego gen. Wiesławem Kukułą.

Czytaj także:

pg,iar,pap,MON

Polecane

Wróć do strony głównej