Polska zakupi najnowocześniejsze statki powietrzne. Mają je tylko Amerykanie

2024-05-22, 09:52

Polska zakupi najnowocześniejsze statki powietrzne. Mają je tylko Amerykanie
Polska zakupiła cztery aerostaty w systemie "Barbara" o wartości blisko miliarda dolarów.Foto: X/Ministerstwo Obrony Narodowej

Polskie wojsko będzie korzystać z aerostatów radiotechnicznych "Barbara". Szef MON podpisał umowę z USA na ich zakup. Dotąd jedynie Stany Zjednoczone były w posiadaniu tych supernowoczesnych statków powietrznych. Wartość umowy to 960 mln dolarów. 

Aerostaty mają stacjonować wzdłuż wschodniej oraz północno-wschodniej granicy Polski. Jak mówi Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, będą one stanowić ważny element wyposażenia polskiej armii, który podniesie bezpieczeństwo i zdolności Polski.

Aerostaty "Barbara" wraz z całą logistyką i innymi elementami zostają dziś zakupione. Ta umowa definiuje nasze bezpieczeństwo. Polska będzie drugim krajem na świecie, który będzie korzystał z tego rodzaju systemu - mówił szef MON po podpisaniu umowy. 

Jak wyjaśnił, aerostaty są systemami radiolokacyjnymi, które działają na niższych wysokościach. 

- Wojna na Ukrainie pokazała jak ważne są to systemy. Bezpieczeństwo nas łączy. Dobrze, że mamy sprawdzonych sojuszników - powiedział minister. 

Duże możliwości wykrywania

Aerostaty "Barbara" potrafią wykrywać wiele obiektów. Są to m.in. pociski rakietowe, samoloty, drony, i jednostki nawodne. Zasięg wykrywania wynosi ponad 300 km. 

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski wypowiadał się o systemie w równie pozytywnym tonie. Jego zdaniem zwiększy on interoperacyjność polskiej armii, jak i wojsk pozostałych państw należących do NATO. 

To zapewni silne odstraszanie na wschodniej flance Sojuszu. Ten zakup gwarantuje, że Polska będzie miała najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne narzędzia, które służą do obrony terytorium NATO - zapewnił amerykański ambasador.

Jak dodał, wojna na Ukrainie pokazała, że posiadanie tego typu systemów jest koniecznością wobec zagrożenia ze wschodu. 

Czytaj także:

IAR/MON/egz

Polecane

Wróć do strony głównej