Komisja ds. rosyjskich wpływów. Wiceminister: za Macierewiczem ciągną się znaki zapytania

2024-05-22, 09:01

- Pierwsze lata rządów PiS cechował skandal za skandalem, m.in. wyprowadzono z Polski agendę NATO, która została najechana przez ludzi Antoniego Macierewicza. Wokół niego pojawiali się dziwni ludzie, którzy chwalili Rosję lub twierdzili, że Ukraina powinna ulec jej wpływom - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Premier Donald Tusk wydał zarządzenie w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Jej prace będą dotyczyły lat 2004-2024. Na czele komisji stanie szef SKW generał Jarosław Stróżyk. Pozostałych kandydatów przedstawią ministrowie - będą to eksperci, a nie politycy.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że komisja jest potrzebna. - Wszyscy jesteśmy zbulwersowani wydarzeniami, których głównym bohaterem był sędzia Tomasz Sz. Dziś sieje on z Białorusi wrogą Polsce propagandę. Widać, że klasyczne metody, codzienna praca służb i prokuratury wymagają wzmocnienia. Komisja będzie się składała ze specjalistów, nie będzie miała zadań politycznych, jak planowało to PiS w poprzedniej kadencji - powiedział Krzysztof Śmiszek.

W ubiegłym roku z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości powstała sejmowa komisja do spraw wpływów rosyjskich. Jej członkowie w listopadzie wydali raport, wedle którego niektórzy prominentni politycy Platformy Obywatelskiej nie powinni pełnić funkcji publicznych. Rekomendacje komisji dotyczyły między innymi premiera Donalda Tuska i ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka. - Rozumiem, że PiS nie wierzy w nową komisję. Politycy tej partii mierzą innych swoją miarą. Komisja autorstwa PiS była organem pozaustrojowym, pozakonstytucyjnym, z cechami sądu lub prokuratury. Tamta komisja miała być młotem, pozbawić polityków opozycji praw obywatelskich. W nowej komisji zasiądą eksperci, którzy będą wspierać służby, ludzie z doświadczeniem, którzy zjedli zęby na badaniu wschodnich wpływów w Polsce. Komisja nie będzie zajmowała się polityką, nie będzie nikogo pozbawiała praw obywatelskich. Opracuje konkretny raport. Jej jedynym uprawnieniem będzie możliwość złożenia zawiadomienia do prokuratury - tłumaczył wiceminister sprawiedliwości.

Dziurawy system bezpieczeństwa po PiS 

Dodał, że równolegle wzmacniane jest bezpieczeństwo państwa. - Odtwarzamy zamknięte przez PiS delegatury ABW. Od czasów premier Beaty Szydło zamknięto ich aż 10, choć tak wiele mówiono wtedy o bezpieczeństwie. Musimy załatać pozostawione przez PiS dziury w systemie bezpieczeństwa, który jest jak sito. Dodatkowo 100 mln zł zostało przekazane na wzmocnienie służb specjalnych. PiS bardziej zajmowało się opozycją, śledzeniem prokuratorów i działaczy społecznych, inwestowało w system Pegasus, by podsłuchiwać obywateli, niż ściganiem prawdziwych szpiegów - mówił Śmiszek.

Czarne chmury nad Antonim Macierewiczem 

Wiceminister sprawiedliwości nie wykluczył też, że komisja przyjrzy się działalności byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. - Gromadzi się nad nim coraz więcej burzowych chmur. Jego działalność musi być sprawdzona. Odpowiednie służby powinny przeanalizować jego działalność. Pierwsze lata rządów PiS cechował skandal za skandalem, m.in. wyprowadzono z Polski agendę NATO, która została najechana przez ludzi Macierewicza. Wokół niego pojawiali się dziwni ludzie, którzy chwalili Rosję lub mówili, że Ukraina powinna ulec jej wpływom. Za Antonim Macierewiczem ciągną się znaki zapytania. Nie chodzi o polityczną zemstę. Każdy powinien mieć świadomość, że działania związane z bezpieczeństwem będą prześwietlane. Sytuacja jest niestabilna, trwa wojna. Rosjanie i Białorusini nie lubią projektu europejskiego i przed wyborami do PE będą robić wszystko, żeby dezinformować i dezintegrować. Nie możemy poddać się tym atakom - podsumował Śmiszek.

Posłuchaj

Krzysztof Śmiszek gościem Agnieszki Drażkiewicz (24 pytania - Rozmowa poranka) 16:38
+
Dodaj do playlisty

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeszcze latem komisja przedstawi pierwszy raport ze swoich prac.

Więcej w nagraniu.  

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Krzysztof Śmiszek (wiceminister sprawiedliwości) 

Data emisji: 22.05.2024

Godzina emisji: 7.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej