Czerwona nota Interpolu za Szmydtem. Jest wniosek
Prokuratura zwróciła się do policji o wpisanie byłego sędziego Tomasza Szmydta na listę poszukiwanych czerwoną notą Interpolu - poinformowała rzeczniczka prasowa Komendy Głównej Policji mł. insp. Katarzyna Nowak. Jak dodała, po weryfikacji wniosku śledczych, Szmydt został wpisany do międzynarodowej bazy osób ściganych w 196 krajach.
2024-05-21, 20:57
Wniosek prokuratury musi zostać zweryfikowany i przetłumaczony - zaznacza rzeczniczka komendanta głównego policji Katarzyna Nowak. Chodzi m.in. o sprawdzenie, czy zawiera wszystkie konieczne elementy - takie jak informacja o postawionych zarzutach i zastosowanych środkach zapobiegawczych, jakim jest tymczasowe aresztowanie, oraz uzasadnienie i zdjęcie.
Następnie polscy policjanci wprowadzą wniosek do bazy Interpolu. Centrala Interpolu ma do 30 dni na weryfikację takiego wniosku, wtedy czerwona nota będzie obowiązywała - wyjaśniała Katarzyna Nowak, zastrzegając, że procedury Interpolu zwykle trwają do pięciu dni.
Wystawienie czerwonej noty spowoduje, że informacja o poszukiwaniach Tomasza Szmydta dotrze do służb 196 państw należących do Interpolu. W organizacji zrzeszone są również Białoruś i Rosja.
Czerwona nota Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań w celu aresztowania i ekstradycji.
REKLAMA
Sędzia uciekł na Białoruś. Zgoda prezesa na postawienie mu zarzutów i aresztowanie
W czwartek, 16 maja, list gończy za podejrzanym o szpiegostwo byłym sędzią Tomaszem Szmydtem wystawiła Prokuratura Krajowa. Tego samego dnia list opublikowała mazowiecka policja.
Dzień wcześniej warszawski sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Tomasz Szmydta na trzy miesiące "z uwagi na fakt ukrywania się podejrzanego, obawę matactwa procesowego oraz zarzucenie podejrzanemu popełnienia zbrodni szpiegostwa".
Sąd Dyscyplinarny przy NSA uchylił immunitet sędziego, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego aresztu i zawiesił go w czynnościach, a prezes NSA przyjął złożone publicznie oświadczenie Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu sędziego.
Propaganda wykorzystuje Szmydta
Tomasz Szmydt, jeszcze będąc sędzią, wyjechał na Białoruś, gdzie zrzekł się urzędu i - jak stwierdził - poprosił o azyl.
REKLAMA
Czytaj także:
- Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś. Politycy zwracają uwagę na brak kontroli kontrwywiadowczej sędziów
- Akty sabotażu w Polsce. Tusk o zatrzymaniach i zarzutach
- Łukaszenka straszy Polską. Nastawił KGB na walkę z obcymi służbami
Następnie zaczął się pojawiać w białoruskich i rosyjskich mediach, gdzie powtarzał tezy tamtejszej propagandy. Udzielił m.in. wywiadu w programie Władimira Sołowiowa, nazywanego główną twarzą kremlowskiej propagandy. Aktywne są również profile byłego sędziego w mediach społecznościowych, na których zamieszczane są liczne wpisy.
[ZOBACZ TAKŻE] Sędzia Szmydt uciekł do Łukaszenki. Dukaczewski: nie mam wątpliwości, to był szpieg
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
Najnowsze
-12min