Pieniądze z KPO dla polski po zatwierdzeniu zmian. Wiemy, kiedy to nastąpi

2024-05-22, 15:07

Pieniądze z KPO dla polski po zatwierdzeniu zmian. Wiemy, kiedy to nastąpi
KE przewiduje, że w połowie lipca będą zatwierdzone zmiany w KPO. Foto: Shutterstock/Michailidis

W połowie lipca planowane jest zatwierdzenie przez Unię Europejską zmian w polskim Krajowym Planie Odbudowy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z informacji Beaty Płomeckiej wynika, że taki termin został wstępnie ustalony przez Komisję Europejską.

Polska jest w grupie krajów, które wysłały swoje korekty do planów odbudowy. Niedawno zapadła na przykład zgoda na zmiany w planach Włoch i Hiszpanii. Zatwierdzanie korekt przechodzi przez wszystkie etapy, przez które musiały przejść oryginalne plany. W przypadku Polski plan jest taki, że w przyszłym miesiącu Komisja zatwierdzi zmiany.

Krajowy Plan Odbudowy. Dopłaty do zakupu aut elektrycznych

- Oczywiście jeśli ostatnie nieuzgodnione jeszcze kwestie zostaną wynegocjowane - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka od jednego ze swoich rozmówców w Komisji Europejskiej. Później decyzja Komisji zostanie wysłana do unijnych komitetów i na koniec, w połowie lipca, kraje członkowskie mają ostatecznie te korekty zatwierdzić.

Wśród zmian wprowadzonych przez polski rząd są między innymi dopłaty do zakupu aut elektrycznych, które zastąpią podatek od samochodów spalinowych, dodatkowe pieniądze na ocieplenie budynków wielorodzinnych, dofinansowanie szpitali czy pomoc dla rolników. Dopiero po zatwierdzeniu zmian w KPO Polska będzie mogła wysłać wnioski o wypłatę kolejnych pieniędzy.

Czytaj także:

dn/IAR/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej