REKLAMA

Ambasador Palestyny: będzie więcej decyzji o uznaniu mojego kraju

2024-05-22, 18:05

Ambasador Palestyny: będzie więcej decyzji o uznaniu mojego kraju
Prezydent Palestyny Mahmoud Abbas zapowiedział, że Palestyna będzie kontynuować wysiłki na rzecz uzyskania pełnego członkostwa w ONZ. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Kolejne kraje będą uznawać Palestynę i to już w nadchodzących dniach - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Palestyny w Polsce. Mahmud Chalifa wskazał, że decyzje Irlandii, Norwegii i Hiszpanii o uznaniu palestyńskiej państwowości to działanie na rzecz respektowania prawa międzynarodowego.

- Jest to spójne z niedawnym głosowaniem w Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie przyznania Palestynie pełnego członkostwa. Kroki te są zgodne z prawem międzynarodowym i rezolucjami Narodów Zjednoczonych i Rady Bezpieczeństwa - powiedział dyplomata.

Palestyński ambasador ponownie oskarżył Izrael o popełnianie ludobójstwa w Strefie Gazy. Mahmud Chalifa podkreślał, że najważniejszym zadaniem społeczności międzynarodowej jest ochrona cywilów w Strefie Gazy.

Rola USA

Dyplomata dodał, że konieczne jest również przyznanie Palestynie statusu członka ONZ, a to w praktyce zależy od zgody USA w Radzie Bezpieczeństwa.

- Rolą Stanów Zjednoczonych jest to, aby stanąć w kierunku stabilności. Ale są też interesy tego kraju, o tym mówił kilka razy prezydent Biden, że to jest inwestycja USA. Zatem mówię do administracji Stanów Zjednoczonych, że bardzo ważne jest to, by przemyślała swoje inwestycje na Bliskim Wschodzie - zaznaczył Mahmud Chalifa.

REKLAMA

10 maja Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję popierającą przyznanie Palestynie statusu stałego członka. Wśród 143 państw głosujących za dokumentem była Polska. Przyznanie statusu stałego członka musi zatwierdzić jeszcze Rada Bezpieczeństwa, gdzie prawem weta dysponują stali członkowie - USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania.

Decyzja Irlandii i odpowiedź Izraela

Wcześniej Irlandia uznała państwowość PalestynyOgłosił to premier Simon Harris, określając to jako historyczny i ważny dzień. W odpowiedzi na tę decyzję władze Izraela nakazały natychmiastowy powrót swojego ambasadora z Irlandii na "konsultacje".

Podobną decyzję zapowiedziała również Norwegia i Hiszpania. Taką wolę zasygnalizowały też Słowenia i Malta.

Posłuchaj

Ambasador Palestyny mówi o USA i roli jaką ma do wykonania ten kraj (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Karol Darmoros

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej